Reklama

Polityka i prawo

Stoltenberg: cyberatak może być tak samo szkodliwy i niebezpieczny jak atak zbrojny

fot. www.nato.int
fot. www.nato.int

Cyberataki na sojuszników są „tak poważne jak inne ataki” – stwierdził sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg w wywiadzie udzielonym po szczycie NATO w Brukseli.

Sekretarz generalny NATO w wywiadzie dla brytyjskiego nadawcy BBC ostrzegał, że cyberataki mogą skutkować militarną reakcją sojuszników. W nocnym programie Newsnight Stoltenberg określił, że atak w cyberprzestrzeni „może być tak samo szkodliwy i niebezpieczny” jak atak zbrojny i jest „tak poważny, jak każdy inny atak na sojusznika z NATO”.

Jednocześnie szef NATO potwierdził, że artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego stwierdza, że ​​atak na jednego z jej sojuszników jest atakiem na wszystkich członków NATO. Oznacza to, że Sojusz może reagować na cyberataki odpowiedzią z powietrza, morza lub lądu.

Wczoraj w Brukseli odbył się jednodniowy szczyt przywódców krajów NATO. Jak donosiła Polska Agencja Prasowa relacjonując wydarzenie, szefowie państw i rządów, którzy brali udział w brukselskim szczycie NATO zaznaczyli, że państwa Sojuszu coraz częściej są konfrontowane z zagrożeniami cyber, hybrydowymi i innymi zagrożeniami asymetrycznymi, w tym kampaniami dezinformacyjnymi, oraz złośliwym wykorzystaniem coraz bardziej wyrafinowanych, przełomowych technologii

Szczególną uwagę zwracają uwagę słowa Stoltenberga odnoszące się do stosunków z Rosją, które określone zostały jako najgorsze od czasów zimnej wojny. „Nasze relacje z Rosją są na najniższym poziomie od zimnej wojny. Agresywne działania Moskwy są zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa. NATO pozostaje wierne swojemu dwutorowemu podejściu: gotowości do obrony i dialogu. Utrzymamy silną obronę, jednocześnie pozostając gotowi do rozmowy” – zadeklarował Stoltenberg. W trakcie przemówienia szef NATO podkreślił również wzrastającą rolę Chin dla bezpieczeństwa sojuszników.  

image

Reklama
Reklama

Komentarze