Polityka i prawo
Sprawa Pegasusa w Polsce nagłośniona w UE. Silna frakcja PE domaga się komisji śledczej
Renew Europe, trzecia największa frakcja w Parlamencie Europejskim, wezwała do utworzenia w PE komisji śledczej ws. Pegasusa w związku z ujawnionymi przypadkami inwigilacji przy użyciu tego systemu wobec obywateli, w tym opozycji, w Polsce i na Węgrzech. „Celem tych rządów było działanie przeciwko demokracji!” - twierdzi Sophie in »t Veld, koordynatorka Renew Europe LIBE.
„Potrzebne jest pełne dochodzenie w sprawie afery dotyczącej Pegasusa. Demokracja w Europie jest podważana, a Unia Europejska powinna podjąć stosowne działania" - wskazuje Sophie in 't Veld, koordynatorka Renew Europe LIBE. Jak podkreśla, „istnieją wyraźne oznaki nadużycia", odnosząc się w ten sposób do wykorzystania Pegasusa przez rządy państw członkowskich wobec przedstawicieli opozycji w ich krajach.
Czytaj też
Sophie in 't Veld mówi wprost: „Komisja Europejska musi brać przykład ze Stanów Zjednoczonych i bez zbędnej zwłoki umieścić izraelską NSO Group (twórcy Pegasusa - przyp. red.) na >>czarnej liście<<. Nie możemy tego odpuścić. Nasza demokracja jest zagrożona".
Renew Europe wskazuje, że ze względu na użycie Pegasusa przez węgierski rząd do szpiegowania obywateli (np. dziennikarzy) oraz ujawnionych przypadków wykorzystania izraelskiego narzędzia w Polsce przez PiS do „infiltracji polityków opozycji", istnieje „potrzeba przeprowadzenia niezależnego śledztwa".
Dokładnie widzimy, że celem wspomnianych rządów było działanie przeciwko demokracji! Jest to nie do przyjęcia w UE. Grupa Renew wzywa do powołania komisji śledczej w celu wyjaśnienia tego skandalu. (...) Ochrona praw i prywatności obywateli jest naszym wspólnym obowiązkiem.
Sophie in 't Veld, koordynatorka Renew Europe LIBE
Komisja śledcza ws. Pegasusa w PE?
Zdaniem europdeputowanych Róży Thun (posłanka Polska 2050) oraz Anny Donáth (liderki węgierskiej Momentum Movement, inwigilacja obywateli przy użyciu Pegasusa miała miejsce w kilku krajach UE.
„W Polsce i na Węgrzech wykorzystano go wobec prawników (w naszym kraju Romana Giertycha i Ewy Wrzosek - red.), dziennikarzy, przedstawicieli niezależnych mediów i szefa kampanii największego pretendenta w wyborach parlamentarnych nad Wisłą (senatora Krzysztofa Brejzy, który prowadził kampanię KO - przyp. red.)" - podkreślają.
Czytaj też
Michał Kobosko z partii Polska 2050 wskazał podczas spotkania z dziennikarzami, że członkowie Renew Europe uznali, iż kwestia inwigilacji zarówno w naszym kraju, jak i na Węgrzech jest nie tyle sprawą wewnątrzkrajową, ale również europejską, międzynarodową. Wynika to z faktu, że dotyczy fundamentów demokratycznych w całej UE.
Grupa Renew Europe zachęca przywódców również innych frakcji Parlamentu Europejskiego do poparcia inicjatywy utworzenia komisji śledczej ws. Pegasusa.
Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany