Reklama

Polityka i prawo

Senacka komisja ds. Pegasusa już dzisiaj. Bez członków PiS-u

Autor. Senat RP (@PolskiSenat)/Twitter

W środę formalnie do porządku obrad Senatu zostanie wprowadzona sprawa powołania komisji nadzwyczajnej ds. Pegasusa. PiS nie zgłosił żadnego kandydata i najprawdopodobniej się to nie zmieni.

W poniedziałek do Senatu trafił wniosek o powołanie komisji nadzwyczajnej ws. Pegasusa, której zadaniem miałoby być wyjaśnienie przypadków wykorzystania narzędzia izraelskiej firmy NSO Group w naszym kraju.

Jak informowaliśmy wcześniej, chodzi o sprawę inwigilacji senatora Krzysztofa Brejzy , mecenasa Romana Giertycha oraz prokurator Ewy Wrzosek

Czytaj też

Senator KO Marcin Bosacki początkowo przekazał mediom, że skład komisji liczyłby nie więcej niż 10 osób, a przedstawicielom PiS-u przypadałyby co najmniej dwa miejsca. Potwierdził to również w rozmowie z naszym portalem senator niezrzeszony Stanisław Gawłowski . „Jest propozycja, aby rozszerzyć porządek obrad Senatu o rozpatrzenie wniosku o powołanie komisji nadzwyczajnej ds. Pegasusa” - mówił.

Senat nad sprawą miał pochylić się we wtorek, jednak do tego nie doszło ze względu na przesunięcie głosowań na następny dzień. Jak udało nam się ustalić, w środę formalnie do porządku obrad Izby zostanie wprowadzona kwestia powołania komisji nadzwyczajnej mającej na celu wyjaśnienie afery z udziałem oprogramowania Pegasus w naszym kraju.

Czytaj też

Prezydium Senatu ustaliło konkretną liczbę członków, którzy zasiedliby w komisji. W sumie będzie to dziewięć osób z podziałem na poszczególne kluby i koła parlamentarne. Ma się to nastąpić najpóźniej w środę wieczorem. Wszystko uzależnione jest od czasu trwania debat w Izbie. 

Dowiedzieliśmy się, że w skład komisji jest już w znacznej części ustalony. Zgłoszonych zostało siedem osób; wolne pozostały tylko dwa miejsca. Z naszych informacji wynika, że PiS nie zgłosił żadnego kandydata i najprawdopodobniej się to nie zmieni. Oznacza to, że w pracach komisji nie będzie brał udziału nikt z partii rządzącej. „Komisja siłą rzeczy powstanie, nawet bez nich” - usłyszeliśmy zza drzwi Senatu.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze