Reklama

Polityka i prawo

Amnesty International potwierdza użycie Pegasusa wobec senatora Brejzy

cyberatak, polska policja, atak hakerski
Fot. CyberDefence24.pl

Amnesty International - niezależnie od Citizen Lab, które jako pierwsze podało informację, że telefon senatora KO Krzysztofa Brejzy został zhakowany Pegasusem - potwierdziło ten fakt własnymi metodami i narzędziami.

O tym, że Amnesty International potwierdziło, że doszło do zhakowania telefonu senatora Krzysztofa Brejzy, poinformowała Associated Press.

Donncha O’ Cearbhaill, ekspert z Amnesty International Security Lab podał, że otrzymał nieprzetworzone kopie zapasowe telefonu Brejzy od kanadyjskich naukowców, a organizacja - niezależnie od Citizen Lab - wykorzystała do zbadania swoje narzędzia i metody.

Czytaj też

Ustalenia Citizen Lab

Przypomnijmy, że 23 grudnia br. agencja AP, powołując się na ustalenia grupy Citizen Lab podała, że telefon Brejzy był atakowany 33 razy - od 26 kwietnia 2019 roku do 23 października 2019 roku. Podobnie jak w przypadku prok. Ewy Wrzosek i mec. Romana Giertycha miał zostać zhakowany przy użyciu Pegasusa, oprogramowania szpiegującego NSO Group.

Polityk podkreślał w rozmowie z CyberDefence24.pl , że wiadomości zostały sfałszowane, spreparowane, a w trakcie kampanii wyborczej był nimi wielokrotnie, bardzo brutalnie atakowany.

Czytaj też

„Jedyną metodą pozyskania moich SMS-ów było włamanie do telefonu. Od samego początku rozważałem dwie opcje: 98 proc. Pegasus, 2 proc. zdalne przechwycenie korespondencji. Jednak tą drugą ewentualność odrzuciłem, ponieważ nigdy nie zostawiłem telefonu - zawsze go pilnowałem” - mówił nam Krzysztof Brejza.

/NB

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze