Reklama

Polityka i prawo

Sektor wojskowy i finansowy sceptyczny wobec rozwiązań chmurowych. Dlaczego?

fot. max pixel
fot. max pixel

Świadomość Polaków dot. zagadnień chmury obliczeniowej wzrosła co pokazują najnowsze badania. Jednak nadal zachowują pewien dystans w przypadku zastosowania tej technologii w sektorze finansowym i wojskowym - ocenił w rozmowie z PAP dyrektor IBM Polska Jarosław Szymczuk.

Według najnowszego badania IBM, dotyczącego nastawienia Polaków do usług chmurowych, przeważająca liczba respondentów słyszała już o chmurze obliczeniowej i uważa ją za użyteczną, zwłaszcza dla firm telekomunikacyjnych czy producentów przemysłowych. Badani nadal wiążą jednak pewne obawy z wykorzystaniem rozwiązań chmurowych przez sektor finansowo-bankowy czy obronny.

"Polacy – średnio - mają świadomość chmury obliczeniowej na poziomie 78 proc. Oznacza to, że znakomita większość zdaje sobie sprawę, że istnieje takie rozwiązanie, a część ma też doświadczenie w wykorzystywaniu usług takich jak np. przechowywanie zdjęć" – wskazał dyrektor generalny IBM na Polskę i Kraje Bałtyckie Jarosław Szymczuk.

"Chmura chętnie widziana jest jako zastosowanie hobbystyczne, natomiast w przypadku kwestii finansowych obywatele naszego kraju są nieco bardziej konserwatywni" – dodał. Według badania IBM obecnie 61 proc. respondentów nie widzi zastosowania dla chmury w sektorze finansowo-bankowym.

Nieco mniej niż połowa badanych (47 proc.) pozytywnie postrzega użytkowanie rozwiązań chmurowych w sektorze publicznym. Zdaniem szefa IBM Polska może to wynikać z niskiej świadomości tego, jak usprawnienia chmurowe mogłyby wpłynąć np. na wygodę obywateli.

"Powstaje pytanie, co badani rozumieli przez "użycie chmury w sektorze publicznym". Przykładowo, wprowadzone już przez ZUS wdrożenia są typowymi rozwiązaniami z zakresu chmury obliczeniowej. Użytkownik może przez internet dostać się do swojego konta i sprawdzić, jak wyglądają jego składki. Właśnie o tego typu usługi publiczne chodzi" – przekonywał rozmówca PAP. "Wykorzystanie chmury obliczeniowej w sektorze publicznym polega na dostępie do informacji, rozwiązań czy aplikacji z dowolnego miejsca, na dowolnym urządzeniu"- wskazał.

"Tak naprawdę usług, w ramach których instytucje publiczne udostępniają swoje dane dla obywatela powinno być moim zdaniem jak najwięcej, oczywiście w granicach bezpieczeństwa przepływu informacji" – zaznaczył Szymczuk.

65 proc. badanych Polaków nie uważa, że chmura ma zastosowanie w sektorze obronnym, w rozwiązaniach dla wojska czy policji.

"Jeżeli zastanowimy się jak wygląda współczesne pole walki, to tak właściwie działają na nim urządzenia z obszaru Internetu Rzeczy, powiązane ze sobą chmurą obliczeniową. Współczesny samolot wojskowy czy okręt wojenny jest naszpikowany elektroniką, czujnikami i urządzeniami sterującymi, które przekształcają ruchy pilota czy sternika na komendy w języku programowania" – tłumaczył Szymczuk.

"Urządzenie bojowe tego typu jest właściwie praktycznym zastosowaniem prywatnej chmury obliczeniowej, powiązanej dodatkowo z szerszą chmurą militarną wykorzystywaną przez siły zbrojne danego kraju" – przekonywał dyrektor generalny.

"Niechęć polskich respondentów do wykorzystywania rozwiązań chmurowych w zastosowaniach militarnych może wynikać z ogólnego skojarzenia chmury obliczeniowej z rozwiązaniami szeroko dostępnymi, nieposiadającymi odpowiednich zabezpieczeń" – ocenił.

Szymczuk podkreślił, że w przypadku IBM, zagadnienia cyberbezpieczeństwa w chmurze obliczeniowej są traktowane poważnie. Zapewnił, że jednym z fundamentów architektury chmurowej przedsiębiorstwa jest bezpieczeństwo "rozumiane jako ciągłe monitorowanie aktywności i blokowanie dostępu, ale również procedury fizycznej i logicznej kontroli dostępu do infrastruktury, przykładowo złożoność haseł użytkowników".

Dyrektor dodał też, że coraz częściej dla zwiększenia bezpieczeństwa stosowane są algorytmy sztucznej inteligencji, które usprawniają na przykład proces szyfrowania.

"IBM Polska jest w fortunnym położeniu, ponieważ we Wrocławiu znajduje się jedno z globalnych centrów cyberbezpieczeństwa naszej korporacji. Tam do monitorowania zdarzeń globalnych wykorzystywane są rozwiązania sztucznej inteligencji - Watson for Cybersecurity. Służą one po pierwsze do zbierania zdarzeń, a po drugie, są w stanie analizować je w czasie rzeczywistym i poszukiwać części wspólnych z podobnymi wydarzeniami z przeszłości. Pozwala to na szybkie budowanie kolejnych strategii działania obrony czy przeciwdziałania danemu zagrożeniu cyberatakiem" – poinformował Szymczuk.

Zdaniem rozmówcy PAP ważnym elementem dalszego zmieniania postaw społeczeństwa wobec chmury obliczeniowej jest edukacja, zwłaszcza w przypadku młodego pokolenia. "Należy w bardzo intensywny sposób budować wśród nich zdolności poznawcze, gotowość do ciągłego uczenia się, kompetencje niezbędne do kwestionowania własnych osądów i wytworzonego obrazu świata poprzez nowe doświadczenia" – powiedział menedżer IBM Polska.

Źródło:PAP
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama