Reklama

Polityka i prawo

SBU odparła rosyjskie cyberataki na infrastrukturę krytyczną

Fot. Matryx/Pixabay

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zneutralizowała rosyjskie cyberataki na dużą skalę. Jak oświadczyła, wzmacnia cyberobronę obiektów strategicznych w kraju i w tym celu stworzyła specjalny adres e-mailowy, aby obywatele posiadali skuteczny kanał zgłaszania incydentów.

SBU wskazuje, że „niedawno zdołała zneutralizować cyberataki na dużą skalę ze strony Rosji”. Jak podaje, „wróg próbował wyłączyć systemy teleinformatyczne infrastruktury krytycznej” w takich sektorach jak energetyka, transport czy łączność.

Według służby Rosja rozpoczęła zmasowaną cyberkampanię jeszcze przed inwazją na Ukrainę. Mowa tu o incydentach z 13-14 stycznia i 15-16 lutego br. Następna fala silnych cyberataków nastąpiła 23-24 lutego. SBU podkreśla, że celem było utrudnienie Ukraińcom codziennego funkcjonowania, lecz szybka reakcja specjalistów pokrzyżowała plany agresora.

Przypomnijmy, że według danych przekazanych przez Państwową Służbę Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy od 15 lutego br. kraj ten doświadczył ok. 2,8 tys. cyberataków, a dzienny rekord wynosi 271 kampanii DDoS. W szczytowym momencie najsilniejsze przekraczały 100 Gb/s. 

Czytaj też

W związku z realnym zagrożeniem Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podjęła decyzję o wzmocnieniu cyberbezpieczeństwa kraju i utworzyła specjalny adres e-mailowy: incydent(at)dis.gov.ua, na który można zgłaszać incydenty.

Dzięki jednemu kanałowi eksperci będą mogli działać w sposób skoordynowany, a więc i skuteczny. Obsługa napływających informacji będzie całodobowa.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze