Polityka i prawo
Rządowa chmura obliczeniowa. Znamy cele jej uruchomienia
„Uruchomienie chmury rządowej to jak dotąd najważniejsza inwestycja w rozwiązania chmurowe w Polsce” – ogłosił Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.
Uruchomienie chmury rządowej i publicznej chmury obliczeniowej zostało ogłoszone w czwartek 2 marca, podczas konferencji Państwo 2.0.
Czytaj też
Rządowa chmura obliczeniowa
Czym jest rządowa chmura obliczeniowa? Mówiąc w skrócie, jest to wspólnotowa chmura administracji publicznej. Cechą charakterystyczną tego rozwiązania jest to, że jest to infrastruktura przeznaczona do wyłącznego użytku określonych organizacji państwowych. W ramach RChO udostępniane są chmurowe usługi infrastrukturalne (IaaS). Pozwalają one na budowę kluczowych środowisk informatycznych administracji publicznej.
Jaki jest cel uruchomienia chmury? Jak przedstawia Departament Cyfryzacji jednym z założeń uruchomienia chmury rządowej ma być umożliwienie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dostarczenie jednostkom administracji „usługi o wysokiej wydajności, oferującej ochronę przed zakłóceniami".
Nowe rozwiązania mają wpłynąć na to, że urzędy nie będą już musiały przeprowadzać indywidualnych postępowań na usługi chmurowe (np. dot. przestrzeni przetwarzania i składowania danych). W dłuższej perspektywie - według zapewnień departamentu - ma to wpłynąć na oszczędność czasu i pieniędzy. Urzędy mają też zyskać „kluczowe mechanizmy kontrolne", które mają pozwolić na zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa.
Czytaj też
Trzy najważniejsze składniki chmury
Departament Cyfryzacji KPRM wskazuje na najważniejsze składniki chmury. Pierwszym z nich jest Rządowy Klaster Bezpieczeństwa (RKB). Są to usługi bezpieczeństwa i środki techniczne stosowane do zabezpieczenia chmury.
Kolejnym składnikiem jest Disaster Recovery as a Service (DRaasS), czyli usługi odtworzenia danych w przypadku poważnej awarii.
Trzecim komponentem chmury są Standardy Cyberbezpieczeństwa Chmur Obliczeniowych (SCCO). Są to zbiory wymagań prawnych i technicznych, które zapewniają cyberbezpieczeństwo w modelach wdrażania chmur obliczeniowych.
Czytaj też
Za dostawę usług w ramach katalogu Rządowej Chmury Obliczeniowej odpowiada Departament Cyfryzacji KPRM. Chmura rządowa i publiczna chmura obliczeniowa zostały uruchomione w ramach Wspólnej Infrastruktury Informatycznej Państwa.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
/MG
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany