Reklama

Polityka i prawo

Rządowa chmura coraz bliżej. Kolejny krok legislacyjny

Autor. CHUTTERSNAP/Unsplash

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o kolejnym kroku do upowszechnienia chmury publicznej w administracji. Obecnie trwają prace nad nowelizacją Uchwały w sprawie Inicjatywy Wspólna Infrastruktura Informatyczna Państwa (WIIP).

Reklama

Jak czytamy na stronie ministerstwa, "11 sierpnia minister cyfryzacji skierował do 14-dniowych uzgodnień i opiniowania nowelizację uchwały w sprawie inicjatywy WIIP". Przypomnijmy, że WIIP realizowana jest od 2019 roku, a jej cel stanowi "podniesienie bezpieczeństwa danych przetwarzanych w systemach teleinformatycznych podmiotów administracji publicznej i optymalizacja kosztów ich utrzymania".

Reklama

Jednym z celów nowelizacji ustawy ma być sprawienie, aby jak najwięcej podmiotów mogło w przyszłości skorzystać z Publicznej Chmury Obliczeniowej lub Rządowej Chmury Obliczeniowej.

Ministerstwo wymienia kilka potecjalnych zalet potencjalnych zmian. Oprócz podniesienia poziomu bezpieczeństwa przetwarzania danych czy obniżenia kosztów ich przetwarzania, jednym z założeń zachodzących zmian ma być "upowszechnienie modelu chmury obliczeniowej, jako głównego sposobu realizacji systemów teleinformatycznych państwa". Skróceniu ma też ulec czas realizacji nowych przedsięwzięć informatycznych.

Reklama

Czytaj też

Chmura w Polsce

O rządowej chmurze obliczeniowej pisaliśmy już w marcu. Podczas konfernecji Państwo 2.0, która odbyła się 2 marca br. poinformowano o planach uruchomienia chmury rządowej i publicznej chmury obliczeniowej. Wtedy to minister Cieszyński mówił między innymi o tym, że "uruchomienie chmury rządowej to najwżniejsza inwestycja w rozwiązania chmurowe w Polsce".

Rządowa chmura obliczeniowa to wspolnotowa chmura administracji publicznej, przeznaczona do wyłącznego użytku określonych organizacji państwowych. Celem uruchomienia chmury ma być umożliwienie KPRM dostarczenia "usług o wysokiej wydajności, oferującej ochronę przed zakłóceniami" do jednostek administracji publicznej. Dzięki temu poszczególne urzędy nie będą musiały przeprowadzać oddzielnych postępowań na usługi chmurowe.

Więcej na ten temat, w tym między innymi o trzech najważniejszych składnikach chmury, pisaliśmy tutaj.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:\*[email protected].\*

Reklama

Komentarze

    Reklama