Reklama

Polityka i prawo

Rząd zajmie się projektem dot. walki ze spoofingiem i phishingiem

Autor. Nenad Stojkovic/Flickr/CC BY 2.0

Rząd we wtorek po godz. 11 rozpoczął obrady, podczas których zajmie się między innymi projektem ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Chodzi o ograniczenie m.in. przestępstwa spoofingu, czyli podszywania się pod inną osobę, czy smishingu, czyli wysyłania wiadomości SMS-owych, by oszukać ofiarę np. w celach finansowych.

Reklama

Jeden z projektów, którym zajmie się Rada Ministrów - o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej - ma nałożyć na przedsiębiorców telekomunikacyjnych obowiązki i uprawnienia związane ze zwalczaniem nadużyć telekomunikacyjnych.

Reklama

Będą zobowiązani do "podejmowania proporcjonalnych środków technicznych i organizacyjnych", których celem będzie przeciwdziałanie nadużyciom w komunikacji elektronicznej oraz blokowania krótkich wiadomości tekstowych, które zawierają treści typu smishing (SMS-owe wyłudzenie danych) zgodne ze wzorcem wiadomości przekazanym przez CSIRT NASK, a także blokowania połączeń głosowych, które mają na celu podszywanie się pod inną osobę lub instytucję (spoofing).

Jak informowaliśmy na łamach CyberDefence24.pl , dostawcy poczty elektronicznej dla co najmniej pół miliona użytkowników/aktywnych kont będą również zobowiązani do stosowania mechanizmu uwierzytelnienia poczty elektronicznej. Natomiast prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie prowadził wykaz numerów służących wyłącznie do odbierania połączeń głosowych.

Reklama

Czytaj też

Walka z cyberprzestępcami

Projekt ustawy penalizuje trzy wskazane nadużycia w komunikacji elektronicznej: tworzenie sztucznego ruchu, wysyłania smishingu lub dokonywania działań o charakterze spoofingu (podszywanie się pod cudzy numer) w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub wyrządzenia innej osobie szkody.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

/PAP/NB

Reklama

Komentarze

    Reklama