Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Rząd walczy z phishingiem i spoofingiem. Ustawa jeszcze w tym roku?

fot. KPRM / gov.pl

Projekt ustawy mającej na celu walkę z phishingiem i spoofingiem trafił pod obrady Komitetu Rady Ministrów do Spraw Cyfryzacji. Czy istnieje szansa, że regulacja o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej wejdzie w życie jeszcze w tym roku?

Reklama

Z rozmowy, której minister Janusz Cieszyński udzielił naszej redakcji podczas Cyber24Day, wynika że projekt uznawany jest za jeden z priorytetów Cyfryzacji KPRM. „Przed nami trzy ambitne projekty legislacyjne (ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, o ochronie małoletnich przed dostępem do treści nieodpowiednich w internecie oraz o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej - red.). (...) Jeżeli uda nam się je >>dowieźć<<, to będzie to duży sukces Kancelarii Premiera" - mówił pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Koniec phishingu?

Ustawa miałaby dawać operatorom telekomunikacyjnym nowy wachlarz możliwości związanych ze zwalczaniem nadużyć w sieci. Rosłaby także ich odpowiedzialność w tym zakresie. Celem projektu byłoby m.in. umożliwienie blokowania połączeń i wiadomości, których celem jest podszywanie się pod daną osobę lub instytucję.

Projekt ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej został opublikowany 15 czerwca 2022 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Przed trafieniem na Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji przeszedł przez proces opiniowania, opisany przez nas na początku października .

/mg

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze