Polityka i prawo

Rozwój aplikacji mDokumenty

Fot. Mobywatel.gov.pl/Domena publiczna
Fot. Mobywatel.gov.pl/Domena publiczna

Ministerstwo Cyfryzacji, przekazało informację dotyczącą usług, które docelowo będą składały się na projekt mDokumenty. Dostępna od marca 2018 roku, zarówno w sklepach Google i AppStore aplikacja, obsługuje na dzień dzisiejszy jedynie funkcjonalność związaną z aplikacją mTożsamość. 

Przypomnijmy, że aplikacja mTożsamość, korzystając z danych rejestru PESEL, oraz Rejestru Dowodów Osobistych, pozwala na wyświetlenie na ekranie dowolnego telefonu komórkowego typu smartfon danych osobowych takich jak: imiona, nazwiska, datę urodzenia, numer PESEL, zdjęcie, termin ważności i numer dowodu osobistego oraz informacji kto wydał ten dokument. 

Pomimo niedoskonałości aplikacji (np. brak możliwości, na chwilę obecną, wymiany danych pomiędzy telefonami z różnymi systemami operacyjnymi) ma ona olbrzymi potencjał w kwestii potwierdzania tożsamości innej osoby. Ważne, że korzystanie z aplikacji wymaga posiadania Profilu Zaufanego. 

Według Ministerstwa Cyfryzacji aplikacja mDokumenty wzbogaci się w najbliższym czasie o kolejne funkcjonalności. Będą to mLegitymacjaSzkolna i mLegitymacjaStudencka uruchomione pilotażowo od jesieni tego roku. Planowane jest także wprowadzenie usług związanych z danymi z Centralnej Ewidencji Pojazdów - mDowódRejestracyjny, mKartaDużejRodziny i mKartaMiejska. Wszystkie te projekty powinny być uruchomione do końca pierwszego kwartału 2019 roku. 

Aplikacje mDokumenty i mWeryfikator (aplikacja służąca do potwierdzania tożsamości klientów) są przełomem w obszarze relacji obywatel-administracja. Jest to krok w kierunku cyfryzacji państwa. Patrząc w kierunku rozwoju dalszych projektów należy jednak pamiętać o podstawowej kwestii bezpieczeństwa danych osobowych, szczególnie w kontekście niedawnej awarii Systemu Rejestrów Państwowych.

Komentarze

    Czytaj także