Reklama

Polityka i prawo

Rosja pozyskała tajne informacje japońskiej firmy

Fot. MIKI Yoshihito/Flickr/CC 2.0
Fot. MIKI Yoshihito/Flickr/CC 2.0

Były pracownik japońskiej firmy telekomunikacyjnej SoftBanku usłyszał zarzut nielegalnego przekazania tajemnic koncernu, a także naruszenia japońskiego prawa przeciwdziałającego nieuczciwej konkurencji. Yutaka Araki przyznał się do przekazania danych firmy rosyjskiemu dyplomacie.

48-letni były pracownik operatora sieci komórkowej jest oskarżony o pobranie danych z serwera koncernu i przekazanie ich rosyjskiemu dyplomacie. Do zdarzenia doszło 18 lutego 2019 roku. Araki został zatrzymany przez japońskie służby w styczniu br. Mężczyzna przyznał, że za przekazane informacje dostał od rosyjskiego dyplomaty pieniądze.

Według agencji Kyodo chodzi o Antona Kalnina z przedstawicielstwa handlowego Rosji w Japonii, a także o innego dyplomatę, który również miał być zamieszany w kradzież informacji. Kalnin w poniedziałek wrócił do Rosji, natomiast drugi przedstawiciel tego kraju wyjechał z Japonii jeszcze w 2017 roku.

SoftBank tłumaczy, że wykradzione dane miały "niski poziom poufności" i dotyczyły instrukcji obsługi stacji bazowych telefonii komórkowej oraz innej infrastruktury. Araki został zwolniony z firmy w grudniu 2019 roku.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama