Nie Rosja, a Stany Zjednoczone staną na czele Międzynarodowego Związku Telekomunikacji ONZ na kolejne cztery lata. Amerykańska kandydatka Doreen Bogdan-Martin zwyciężyła w głosowaniu przytłaczającą większością - 139 wobec 25 dla Raszida Ismailowa.
Doreen Bogdan-Martin to nowa przewodnicząca Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) - agendy ONZ odpowiedzialnej za globalne standardy dla telekomów i ich infrastruktury technicznej.
Bogdan-Martin zwyciężyła w głosowaniu z kandydatem Rosji - Raszidem Ismailowem. Jak podaje serwis Politico, na Amerykankę głosowało 139 krajów, na Ismailowa - 25. W wynikach głosowania nie ujawniono, które kraje oddały swój głos na którą kandydaturę - jednak można się spodziewać, że rozkład głosów jest zbliżony do tego, jaki możemy wywnioskować z obecnego układu sił i sytuacji geopolitycznej.
Wojna światów
Wybory nowego przewodniczącego ITU to według Politico obraz rywalizacji o to, jak będzie wygladać internet. Zachód optuje za wizją bardziej otwartą, kraje autorytarne, w tym - Rosja, Chiny, Arabia Saudyjska - za internetem zamkniętym, który może być narzędziem opresji, cenzury i utrwalania dyktatury.
Po zwycięstwie w wyborach na przewodniczącą ITU, Bogdan-Martin powiedziała, że przed światem stoją obecnie ważne wyzwania - takie jak np. eskalujące konflikty, kryzys klimatyczny, bezpieczeństwo żywnościowe, czy kwestie związane z nierównością płci. Nadal także 2,7 mld osób na świecie nie ma dostępu do internetu. „Wierzę, że my - ITU - i nasi członkowie, będziemy mieli możliwość wkładu w transformację” - stwierdziła.
Wybory w ITU to, jak podkreśla Politico, akt dyplomatyczny. W tym roku znacznie wpłynęła na niego wojna tocząca się na pełną skalę na Ukrainie, którą rozpętała w ub. roku Rosja. Moskwa chętnie korzysta z technologii nadzoru elektronicznego na okupowanych terytoriach, przekierowuje też ruch z ukraińskich sieci do własnych i ogranicza dostęp do internetu. Pisaliśmy o tym niejednokrotnie na łamach CyberDefence24.pl wskazując, że Putin z nowych technologii i telekomunikacji uczynił kolejną broń.
Teledyplomacja
Bogdan-Martin na stanowisku przewodniczącej zastąpi przedstawiciela Chin. Houlin Zhao pełnił swoją funkcję od 2014 roku, a w tym czasie narosły spore obawy o rolę ChRL w obecnej sytuacji geopolitycznej. Zachód nieustannie niemal wskazuje, że Chiny wykorzystują telekomunikację do celów szpiegowskich, a ich ambicją jest przemodelowanie układów politycznych na świecie i zmiana globalnych standardów - również w zakresie oddziaływania nowych technologii na społeczeństwo i wolności obywatelskie.
Nowo wybrana przewodnicząca to pierwsza kobieta na stanowisku lidera związku, który liczy sobie 157 lat.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].