Reklama

Polityka i prawo

Rok więzienia za obrażanie i hejt online w Japonii. Wszystko przez śmierć gwiazdy TV

Autor. Jezael Melgoza / Unsplash

W japońskim parlamencie uchwalono prawo, które ustanawia karę pozbawienia wolności za hejt online. Wszystko przez samobójstwo gwiazdy programu typu reality show emitowanego w lokalnej telewizji, które spowodował właśnie internetowy hejt.

Reklama

Nowe przepisy w Japonii wejdą w życie latem tego roku. Poszerzają one kodeks karny obowiązujący w tym kraju o regulacje nakładające kary za hejt online, mowę nienawiści i nękanie.

Reklama

Jakie kary za internetowy hejt w Japonii?

W myśl nowych zasad, osoby skazane za uprawianie internetowego hejtu i stosowanie mowy nienawiści będą musiały liczyć się z karą pozbawienia wolności do roku lub karą grzywny w wysokości do 300 tys. jenów (to ok. 2,2 tys. dolarów).

Reklama

Obecnie kary za tego rodzaju działania to pozbawienie wolności do 30 dni lub grzywna w wysokości do 10 tys. jenów (ok. 75 dolarów).

Nowe prawo budzi kontrowersje

Uchwalone przez parlament regulacje spotkały się z bardzo mieszanymi opiniami ze strony opinii publicznej.

Według krytyków, przepisy przełożą się na ograniczenie wolności słowa, w szczególności tej ukierunkowanej na krytykę władzy.

Zwolennicy rozwiązań twierdzą jednak, że zagrożenie wynikające z hejtu w sieci i mowy nienawiści jest tak duże, że bardzo dobrze, iż powstały nowe przepisy i to najwyższy czas, by podjąć walkę z tym zjawiskiem.

Czytaj też

Bezpiecznikiem mającym chronić społeczeństwo przed nadużyciami ze strony władzy korzystającej z nowych przepisów ma być konieczność dokonania ich rewizji po trzech latach obowiązywania – wówczas to przeprowadzona zostanie również analiza ich wpływu na wolność słowa i ekspresji.

Problem z definicjami

Jak przypomina serwis internetowy telewizji CNN, w Japonii publiczna obraza jest karalna, jednak paragrafy regulujące tę kwestię nie pokrywają się z przepisami ustanawiającymi karę za zniesławienie – to dwa różne czyny penalizowane przez japońskie prawo.

Czytaj też

Prawnicy analizujący japońskie zapisy zmodyfikowanego kodeksu karnego wskazują, że słabym punktem nowelizacji jest brak definicji, która w jasny sposób wyjaśniałaby, co jest penalizowane w myśl nowych przepisów. Właśnie to może stwarzać pole do nadużyć.

Śmierć telewizyjnej gwiazdy

Mowa nienawiści, nękanie w internecie i hejt online stały się w Japonii ważkim problemem po śmierci telewizyjnej gwiazdy Hany Kimury, która w 2020 roku popełniła samobójstwo właśnie z powodu nękania.

22-latka występowała wcześniej w serialu Netfliksa „Terrace House", a w miesiącach poprzedzających jej śmierć była hejtowana w mediach społecznościowych.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze