Reklama

Polityka i prawo

Przekręt z udziałem ukraińskiego wiceministra. Milionowe straty dla państwa

szpital
Zdjęcie poglądowe
Autor. Presidencia de la República Mexicana/Flickr/CC BY 2.0

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ujawniła, że działania byłego ukraińskiego wiceministra zdrowia doprowadziły do strat w budżecie państwa w wysokości 4 mln hrywien (ponad pół miliona złotych). Ma to związek z jedną z inwestycji na rzecz cyfryzacji resortu, która nie doszła do skutku. 

Reklama

Śledztwo wykazało, że – zgodnie z programami reform służby zdrowia – ukraiński resort zdrowia miał wprowadzić elektroniczny rejestr dawców komórek macierzystych. Środki na realizację inicjatywy zostały przekazane w formie pożyczek z Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju. 

Reklama

Czytaj też

Reklama

Pieniądze przelane, oprogramowania brak

SBU podkreśla, że pod koniec 2018 r. wiceminister zdrowia zawarł porozumienie z szefem jednej z krajowych firm informatycznych. Według podpisanych przez obie strony dokumentów, przedsiębiorstwo otrzymało środki na wdrożenie oprogramowania w ramach projektu digitalizacji rejestru dawców.

„Wykonawcy nie wywiązali się jednak ze swoich zobowiązań wynikających z umowy i nie dostarczyli Ministerstwu Zdrowia deklarowanych rozwiązań” – zaznacza SBU.  

W tym samym czasie wiceminister podpisał dokumenty potwierdzające przekazanie wspomnianego oprogramowania.

Czytaj też

Były minister stanie przed sądem

Śledztwo jednoznacznie wskazuje na udział byłego szefa resortu w nielegalnych działaniach. Obecnie trwa dochodzenie przygotowawcze w celu ustalenia wszystkich okoliczności przestępstwa i postawienia winnych przed sądem.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze