Reklama

Polityka i prawo

Prezydent Duda: stajemy przed wyzwaniem, by internet nie był używany do cyberataków

Fot. NATO North Atlantic Treaty Organization/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0
Fot. NATO North Atlantic Treaty Organization/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

„Nie wolno nam zapominać, że stajemy przed wyzwaniem, by internet nie był używany do cyberataków lub nielegalnego wpływania na procesy wyborcze” - podkreślił Prezydent RP Andrzej Duda w orędziu skierowanym do dyplomatów. Jak dodał, pogodzenie wolności i bezpieczeństwa internetu to jedno z wielkich wyzwań, jakie w przyszłości coraz częściej będzie stawiane przed społecznością międzynarodową.

Prezydent w orędziu skierowanym do szefów misji dyplomatycznych akredytowanych w Polsce mówił, że ograniczenia wynikające z pandemii COVID-19, stwarzają pokusę do ograniczania wielu swobód, a fakt, że znakomita część naszych aktywności przeniosła się do świata cyfrowego, sprawił, że wolność w sieci stała się sprawą kluczową dla dobrego życia naszych obywateli.

Mój niepokój w tym względzie wzbudzają coraz częstsze zakusy, nie tylko antydemokratycznych reżimów, ale też globalnych korporacji, by kontrolować i limitować wolność słowa w nowych kanałach komunikacji lub zakłócać wewnętrzne procesy polityczne w państwach - powiedział Andrzej Duda.

Jak dodał, internet przez długi czas był symbolem niczym nieskrępowanej dyskusji, co stanowiło wartość nie do przecenienia. Dziś niestety coraz częściej kojarzy się z cenzurą, licznymi nowymi ograniczeniami lub niedopuszczalnymi praktykami - ocenił.

Według prezydenta z tego względu warto podjąć rozmowę, jak zapewnić wolność w mediach społecznościowych i wirtualnych wspólnotach. Jednocześnie nie wolno nam zapominać, że stajemy również przed wyzwaniem, by internet nie był używany do cyberataków lub nielegalnego wpływania na procesy wyborcze - podkreślił prezydent.

Jak wskazał, pogodzenie wolności i bezpieczeństwa internetu to jedno z wielkich wyzwań, jakie w przyszłości coraz częściej będzie stawiane przed społecznością międzynarodową.

image

Źródło:PAP

Komentarze