Polityka i prawo
Premier Morawiecki na szczycie UE przedstawi informacje o cyberatakach
Premier Mateusz Morawiecki podczas dwudniowego posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli będzie rozmawiał m.in. o koordynacji działań dotyczących pandemii, relacjach z Rosją i Turcją. Przedstawi także informacje dotyczące cyberataków.
Od czwartku unijni liderzy będą rozmawiali w Brukseli o koordynacji działań dotyczących pandemii COVID-19, Funduszu Odbudowy i polityce migracyjnej. Wśród tematów szczytu pojawią się także zagadnienie relacji zagranicznych UE - w tym z Rosją, Turcją i Białorusią. Na zakończenie planowana jest rozmowa przedstawicieli państw strefy euro.
Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował również, że podczas szczytu premier Mateusz Morawiecki przedstawi informację o ostatnich cyberatakach. "Polska przedstawi informację o ostatnich cyberatakach i zaproponuje wykorzystanie środków w ramach wspólnej reakcji dyplomatycznej UE na wrogie działania cybernetyczne" - podkreślił w komunikacie opublikowanym przez Centrum Informacyjne Rządu.
Sprawa cyberataków na Polskę zaistniała publicznie na początku czerwca. Szef KPRM Michał Dworczyk oświadczył, że w związku z doniesieniami dotyczącymi włamania na jego skrzynkę email i skrzynkę jego żony, a także na ich konta w mediach społecznościowych, poinformowane zostały stosowne służby państwowe. Podkreślił jednak, że "w skrzynce mailowej będącej przedmiotem ataku hakerskiego nie znajdowały się żadne informacje, które miały charakter niejawny, zastrzeżony, tajny lub ściśle tajny".
Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował we wtorek, że ABW i SKW ustaliły, iż zaatakowanych zostało co najmniej 4350 adresów e-mail należących do polskich obywateli, wśród nich ponad 100 należących do polityków. Żaryn dodał, że służby dysponują informacjami o związkach agresorów z działaniami rosyjskich służb specjalnych.
Tematy do dyskusji podczas szczytu
Podczas szczytu szefowie państw i rządów mają potwierdzić zaangażowanie UE na rzecz solidarności międzynarodowej w odpowiedzi na pandemię, w tym intensyfikację produkcji szczepionek i dystrybuowanie ich za pośrednictwem mechanizmu COVAX. Unijni liderzy dokonają też przeglądy stanu prac we wdrażaniu Funduszu Odbudowy.
W komunikacie opublikowanym w środę przez CIR podkreślił, że Polska jest gotowa na wstępną dyskusję na temat wniosków z kryzysu COVID-19.
W szczycie unijnych liderów weźmie udział także Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres, a rozmowy z nim będą dotyczyły m.in. multilateralizmu, kwestii klimatycznych, praw człowieka, procesów pokojowych, rozwoju i ożywienia gospodarczego w sensie globalnym po kryzysie wywołanym COVID-19.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany