Reklama

Polityka i prawo

Pracownicy Google domagają się zerwania współpracy firmy z Pentagonem

Fot. Brionv/Flickr/CC 2.0
Fot. Brionv/Flickr/CC 2.0

Pracownicy Google domagają się zerwania współpracy firmy z Pentagonem przy tzw. projekcie „Maven”, który obejmuje badania i rozwój technologii sztucznej inteligencji. Ich zdaniem „Google nie powinno angażować się w pracę dla wojska” - podał serwis The Verge.

Po tym, gdy w marcu upubliczniono informacje na temat współpracy Google z amerykańskim ministerstwem obrony przy programie pilotażowym znanym jako "Project Maven", ponad 3100 pracowników Google podpisało list otwarty do szefa koncernu - Sundara Pichai - wzywający go do "ponownej oceny zaangażowania firmy" w projekt.

"Project Maven" powstał w kwietniu 2017 roku. Według ministerstwa obrony USA, jego celem jest "wzmocnienie integracji big data i uczenia maszynowego w działaniach departamentu". Jak donoszą amerykańskie media, departament na wydatki związane ze sztuczną inteligencją w 2017 roku przeznaczył kwotę 7,4 mld dolarów.

Na list pracowników odpowiedział rzecznik firmy, który napisał, że "jakiekolwiek użycie uczenia maszynowego do celów wojskowych oczywiście może rodzić pytania. Jesteśmy zaangażowani w aktywną dyskusję ze wszystkimi działami w firmie, bo to bardzo ważny temat". Przedstawiciel Google poinformował również, że "technologia, którą Google rozwija w ramach projektu, jest używana do grupowania obrazów (z dronów - PAP), które następnie podlegają rewizji przez człowieka. Jej przeznaczeniem jest pomoc przy ochronie bezpieczeństwa i życia osób, które - gdyby nie technologia - musiałyby wykonywać tę pracę samodzielnie".

W pracę przy projektach wojskowych były zaangażowane również inne wielkie firmy technologiczne, takie jak Amazon czy Microsoft. Pracownicy Google nie są jednak zadowoleni z zaangażowania firmy we wspólną pracę z wojskiem. Jak piszą w liście, "szczególna historia Google, motto firmy, które mówi Nie bądź zły, a także bezpośredni wpływ na życie miliardów użytkowników wykluczają taką współpracę".

W przeszłości Google podchodziło do wszelkich związków z wojskiem bardzo ostrożnie. W 2013 roku firma odmówiła przyjęcia funduszy od wojskowej agencji DARPA, gdy Google wykupiło szereg przedsiębiorstw zajmujących się robotyką powiązanych z tą agencją wojskową, która skupia swoje działania wokół zaawansowanych badań nad technologiami obronności.

Źródło:PAP
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama