Reklama

Polityka i prawo

Postępowanie KE ws. platformy Muska. Są trzy kolejne nakazy

Komisja Europejska wystosowała trzy nakazy do X. Są one związane z prowadzonym od grudnia 2023 postępowaniem. Czego konkretnie dotyczą?
Komisja Europejska wystosowała trzy nakazy do X. Są one związane z prowadzonym od grudnia 2023 postępowaniem. Czego konkretnie dotyczą?
Autor. BoliviaInteligente/Unsplash

Postępowanie Komisji Europejskiej w sprawie platformy społecznościowej Elona Muska nie zwalnia. Instytucja skierowała do X trzy polecenia związane ze sprawą. Według wiceprzewodniczącej KE Henny Virkkunen, są to dalsze kroki mające na celu wyjaśnić, czy system rekomendacji X jest zgodny z przepisami Aktu o usługach cyfrowych.

Od grudnia 2023 roku organ wykonawczy Unii Europejskiej bada, czy platforma X (dawny Twitter) naruszyła zapisy Aktu o usługach cyfrowych (DSA). Jak opisywaliśmy wówczas na łamach CyberDefence24, sytuacja jest analizowana pod kątem przeciwdziałania dezinformacji, zobowiązań dot. przejrzystości czy wzorców projektowych w interfejsie, które wprowadzają użytkownika w błąd.

    Reklama

    Kolejne nakazy KE dla platformy Muska

    W piątek 17 stycznia pojawiły się kolejne informacje co do trwającego od ponad roku postępowania związanego z DSA. Jak wynika ze stanowiska Komisji Europejskiej, podjęto decyzję o przekazaniu do X trzech nakazów, które muszą zostać wykonane w związku z prowadzonym badaniem sprawy. Chodzi konkretnie o system rekomendacji, który funkcjonuje w serwisie społecznościowym.

    Należąca do Elona Muska platforma musi przede wszystkim dostarczyć do 15 lutego dokumentację obejmującą cały algorytm rekomendujący treści na X, a także wszystkie wprowadzone w nim zmiany. Drugi krok dotyczy retencji dokumentów i informacji podmiotu, które dotyczą przyszłych zmian w działaniu algorytmów od daty jego wydania (tj. 17 stycznia) do końca 2025 roku lub wcześniejszego zakończenia postępowania. W ostatnim dokumencie, Komisja zwróciła się o udzielenie dostępu do komercyjnego API platformy oraz technicznych interfejsów, które pozwolą na zbadanie kwestii moderacji treści.

      Reklama

      Virkkunen: europejski internet będzie bezpieczny i sprawiedliwy

      Jak wskazano w komunikacie, wykonanie tych kroków ma umożliwić Komisji wyjaśnienie sprawy przy wykorzystaniu wszystkich istotnych faktów. Jest to z kolei związane z oceną ryzyka systemowego, co przewidziano w zapisach Aktu o usługach cyfrowych.

      Sprawę skomentowała również wiceszefowa Komisji Europejskiej ds. suwerenności technologicznej, bezpieczeństwa i demokracji, Henna Virkkunen. Według jej wypowiedzi, podejmowane kroki mają zapewnić sprawiedliwość, bezpieczeństwo i demokrację w europejskim środowisku internetowym. Zapewniła także, że Wspólnocie zależy na przestrzeganiu przepisów UE przez każdą platformę funkcjonującą na jej terenie.

      /PM

        Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

        Reklama
        Reklama

        Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?

        Materiał sponsorowany

        Komentarze

          Reklama