Reklama

Polityka i prawo

Polsko-ukraińska współpraca. Wzajemne uznanie cyfrowego prawa jazdy w aplikacji

Grafika Defence24 (na podstawie materiałów GOV.pl)
Grafika Defence24 (na podstawie materiałów GOV.pl)

Minister Janusz Cieszyński w poniedziałek zaprezentował rozwiązanie, wypracowane wspólnie z Ukrainą, które pozwoli na integrację aplikacji rządowych – ukraińskiej aplikacji Diia i polskiego mObywatela. Dzięki temu możliwe będzie wyświetlenie w mObywatelu prawa jazdy obywatela Ukrainy, a w przyszłości - w Ukrainie - uznanie polskiego prawa jazdy w formie cyfrowej.

Reklama

Jak informowaliśmy, w poniedziałek przedstawiciele polskiego oraz ukraińskiego departamentu cyfryzacji podpisali w Kijowie porozumienie, dotyczące współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Reklama

Podpisano je pomiędzy Kancelarią Prezesa Rady Ministrów RP a Ministerstwem Transformacji Cyfrowej Ukrainy oraz Państwową Służbą Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (więcej na ten temat piszemy w tym materiale ).

Czytaj też

Integracja aplikacji mObywatel i Diia

Minister Janusz Cieszyński zaprezentował również rozwiązanie, które ma pozwolić na integrację aplikacji rządowych – ukraińskiej aplikacji Diia i polskiej - mObywatela, w sposób umożliwiający wyświetlenie w mObywatelu prawa jazdy obywatela Ukrainy. Zaprezentowane wdrożenie dotyczące prawa jazdy ma zostać udostępnione użytkownikom do końca 2022 roku.

Reklama

„Internet od początku swojego istnienia przekraczał granice państw. Cieszę się, że ponad granicami będą działać także e-usługi, które rozwijamy wspólnie z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi. Zaczęliśmy od rozwiązań, które miały wesprzeć osoby uciekające przed wojną, ale dziś skupiamy się na ułatwianiu życia tym, którzy na co dzień funkcjonują w Polsce i na Ukrainie. Rozwiązania które proponujemy mają działać w dwie strony – docelowo dokumenty polskich obywateli będą mogły funkcjonować w cyfrowej postaci na Ukrainie” – skomentował sekretarz stanu ds. cyfyzacji i pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM Janusz Cieszyński.

„Od początku pełnowymiarowej inwazji rosyjskiej, Polska aktywnie wspierała i pomagała Ukraińcom. Współpraca, którą mamy obecnie jest wzorowa jeśli chodzi stosunki sąsiedzkie. Uruchomienie bilateralnej współpracy w zakresie dokumentów e-państwa to potwierdza. To kamień milowy procesu cyfryzacji na całym świecie, gdyż jest to pierwszy przypadek w UE, kiedy dwa kraje wymieniają się dokumentami, używając aplikacji. Ministerstwo Transformacji Cyfrowej jest gotowe do rozpoczęcia procesu uznawania e-dokumentów z mObywatel w Ukrainie” - podkreślił wicepremier Ukrainy Mychajło Fedorow.

Integracja aplikacji polskiej i ukraińskiej to kolejne wdrożenie, po uruchomionym procesie nadawania numerów PESEL i cyfrowym dokumencie tożsamości dla obywateli Ukrainy diia.pl. Obecnie z tego rozwiązania ma korzystać co czwarty obywatel Ukrainy, którego dane znajdują się w polskim systemie rejestrów państwowych.

Aplikacja, okazana razem z dokumentem podróży, umożliwia obywatelom Ukrainy przekraczanie granicy Unii Europejskiej (np. powrót na Ukrainę) oraz ułatwia podróżowanie w ramach strefy Schengen.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze