Minister Janusz Cieszyński w poniedziałek zaprezentował rozwiązanie, wypracowane wspólnie z Ukrainą, które pozwoli na integrację aplikacji rządowych – ukraińskiej aplikacji Diia i polskiego mObywatela. Dzięki temu możliwe będzie wyświetlenie w mObywatelu prawa jazdy obywatela Ukrainy, a w przyszłości - w Ukrainie - uznanie polskiego prawa jazdy w formie cyfrowej.
Jak informowaliśmy, w poniedziałek przedstawiciele polskiego oraz ukraińskiego departamentu cyfryzacji podpisali w Kijowie porozumienie, dotyczące współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Podpisano je pomiędzy Kancelarią Prezesa Rady Ministrów RP a Ministerstwem Transformacji Cyfrowej Ukrainy oraz Państwową Służbą Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (więcej na ten temat piszemy w tym materiale ).
Czytaj też
Integracja aplikacji mObywatel i Diia
Minister Janusz Cieszyński zaprezentował również rozwiązanie, które ma pozwolić na integrację aplikacji rządowych – ukraińskiej aplikacji Diia i polskiej - mObywatela, w sposób umożliwiający wyświetlenie w mObywatelu prawa jazdy obywatela Ukrainy. Zaprezentowane wdrożenie dotyczące prawa jazdy ma zostać udostępnione użytkownikom do końca 2022 roku.
Big announcement on @diiagovua & @mObywatelGOV integration. Unique case on cross border edocument sharing between gov mobile apps. Soon Ukrainians, who fled to Poland, will be able to have digital driver licenses & vehicle passports from Diia in mObywatel. @jciesz @CyfryzacjaKPRM pic.twitter.com/hpnkBQhII6
— Mykhailo Fedorov (@FedorovMykhailo) August 22, 2022
„Internet od początku swojego istnienia przekraczał granice państw. Cieszę się, że ponad granicami będą działać także e-usługi, które rozwijamy wspólnie z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi. Zaczęliśmy od rozwiązań, które miały wesprzeć osoby uciekające przed wojną, ale dziś skupiamy się na ułatwianiu życia tym, którzy na co dzień funkcjonują w Polsce i na Ukrainie. Rozwiązania które proponujemy mają działać w dwie strony – docelowo dokumenty polskich obywateli będą mogły funkcjonować w cyfrowej postaci na Ukrainie” – skomentował sekretarz stanu ds. cyfyzacji i pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM Janusz Cieszyński.
„Od początku pełnowymiarowej inwazji rosyjskiej, Polska aktywnie wspierała i pomagała Ukraińcom. Współpraca, którą mamy obecnie jest wzorowa jeśli chodzi stosunki sąsiedzkie. Uruchomienie bilateralnej współpracy w zakresie dokumentów e-państwa to potwierdza. To kamień milowy procesu cyfryzacji na całym świecie, gdyż jest to pierwszy przypadek w UE, kiedy dwa kraje wymieniają się dokumentami, używając aplikacji. Ministerstwo Transformacji Cyfrowej jest gotowe do rozpoczęcia procesu uznawania e-dokumentów z mObywatel w Ukrainie” - podkreślił wicepremier Ukrainy Mychajło Fedorow.
Integracja aplikacji polskiej i ukraińskiej to kolejne wdrożenie, po uruchomionym procesie nadawania numerów PESEL i cyfrowym dokumencie tożsamości dla obywateli Ukrainy diia.pl. Obecnie z tego rozwiązania ma korzystać co czwarty obywatel Ukrainy, którego dane znajdują się w polskim systemie rejestrów państwowych.
Aplikacja, okazana razem z dokumentem podróży, umożliwia obywatelom Ukrainy przekraczanie granicy Unii Europejskiej (np. powrót na Ukrainę) oraz ułatwia podróżowanie w ramach strefy Schengen.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].