Technologie
Ukraińska aplikacja Diia. Będą nowe, cyfrowe funkcjonalności
W aplikacji Diia, w której Ukraińcy mogą załatwić wiele spraw urzędowych, ale i m.in. zgłosić ruchy wojsk wroga, wkrótce pojawi się nowa funkcjonalność. Ma to dotyczyć odprawy celnej za pośrednictwem telefonu oraz dokonywania płatności.
Gulsanna Mamediieva, dyrektor generalna ds. planowania strategicznego i integracji europejskiej z Ministerstwa Transformacji Cyfrowej Ukrainy poinformowała, że tzw. cyfrowy portfel Ukrainy, czyli aplikacja Diia będzie aktualizowana.
Rząd poparł projekt ustaw dotyczący odprawy celnej samochodów za pośrednictwem tej apki w telefonie, a po przyjęciu w Parlamencie będzie można składać deklaracje celne i dokonywać wszelkich płatności w aplikacji mobilnej. „Jak zawsze: wystarczy kilka kliknięć” – podała Gulsanna Mamediieva.
Update from digital @Ukraine: today Government has supported draft laws on customs clearance of cars in @diia_gov_ua. After its adoption in Parliament — it will be able to submit customs clearance declaration and make all payments in gov mobile app. As always: just in few clicks. pic.twitter.com/Sm0OSIJDR6
— Gulsanna Mamediieva (@GMamediieva) June 13, 2022
Czytaj też
Rozwiązania w aplikacji Diia
Diia to aplikacja, która stała się cyfrowym sercem Ukrainy, korzysta z niej około 18,5 mln Ukraińców. Za pośrednictwem apki mogą dokonywać płatności, oglądać telewizję i słuchać radia, a nawet śledzić ruchy rosyjskich wojsk.
„Umożliwiliśmy też przy pomocy Diia oglądanie ukraińskiej telewizji i słuchanie krajowego radia. Pozwala to użytkownikom na terenach czasowo okupowanych na odbieranie sygnału, ponieważ jest on często zagłuszany przez wroga. To, co zrobiliśmy w ciągu ostatnich dwa i pół roku pozwala nam bardzo efektywnie działać w warunkach wojennych, wprowadzać nowe możliwości w ramach Diia. Trzeba też pamiętać, że cały czas toczy się cyberwojna, jesteśmy stale poddawani cyberatakom ze strony FSB, musimy w odpowiedni sposób te ataki odpierać” – mówił Mychajło Fedorow, wicepremier Ukrainy w czasie spotkania z dziennikarzami, w którym uczestniczyliśmy w połowie maja br.
Czytaj też
Aplikacja mObywatel dla Ukraińców
W Polsce z aplikacji mObywatel i dokumentu Diia.pl na koniec kwietnia br. korzystało ponad 31 tys. obywateli Ukrainy, przebywających w naszym kraju.
Sama aplikacja oraz dokument Diia.pl (Дія пл) pozwala potwierdzić tożsamość, jak dowód osobisty lub paszport. Wprowadzono też dodatkowe usługi dla użytkowników dokumentu Diia.pl, w tym dostęp do e-recept oraz Unijnego Certyfikatu COVID. Korzytać z niej może każda osoba, która jest pełnoletnia, ma ukraińskie obywatelstwo, przekroczyła granicę polsko-ukraińską po 24 lutego 2022 roku, ma nadany numer PESEL, ma aktywny Profil Zaufany.
Czytaj też
/NB
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.