Reklama

Polityka i prawo

Politechnika Warszawska wykształci ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa

Fot. StartupStockPhotos/Pixabay
Fot. StartupStockPhotos/Pixabay

W październiku na Politechnice Warszawskiej ruszają studia inżynierskie (I stopnia) na kierunku cyberbezpieczeństwo. Ich program został opracowany razem z Ministerstwem Cyfryzacji oraz Naukową i Akademicka Siecią Komputerową (NASK). To ostatnie dni rekrutacji.

Wiedza i umiejętności w zakresie projektowania, analizy i utrzymania rozwiązań przeznaczonych do ochrony systemów i sieci przed cyberatakami – zdobędą studenci tego kierunku. Będą też absolwentami Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, na którym to rusza nowy kierunek. 

Pożądany pracownik

Studenci cyberbezpieczeństwa dzięki wiedzy i umiejętnościom, które przyswoją w trakcie studiów, staną się pożądanymi przez pracodawców kandydatami do pracy w m.in. administracji publicznej, instytucjach sektora finansowego, instytucjach zajmujących się różnymi aspektami bezpieczeństwa państwa, czy w firmach komercyjnych.

Zapewnienie bezpieczeństwa teleinformatycznego ma obecnie krytyczne znaczenie dla funkcjonowania państwa i różnych gałęzi gospodarki – mówi Karol Okoński, wiceminister cyfryzacji i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. Dlatego zachęcamy inne uczelnie do zakładania dedykowanych kierunków związanych z kształceniem specjalistów ds. bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Tym bardziej, że na rynku od lat obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na tego rodzaju profesjonalistów – dodaje.

Na studiach I stopnia się nie skończy. W lutym 2023 r. Politechnika Warszawska uruchomi studia II stopnia na kierunku cyberbezpieczeństwo. Wszystko po to, by przyszłym absolwentom uruchamianych obecnie studiów zapewnić możliwość „płynnego” kontynuowania kształcenia na tym kierunku.

Ministerstwo Cyfryzacji objęło patronat nad nowym kierunkiem studiów Politechniki Warszawskiej. Przedstawiciele resortu podkreślają, że ich program może być uznawany przez inne uczelnie za modelowy.  

Wkrótce ma zostać również podpisana umowa o współpracy Ministerstwa Cyfryzacji z Politechniką Warszawską ws. wspólnego promowania i wspierania kształcenia studentów cyberbezpieczeństwa. Potencjalni kandydaci musza wszystkie formalności załatwić przed 7 lipca.

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama