Reklama

Polityka i prawo

Plan wdrożenia sieci 5G w USA zatwierdzony. Sprzeciw Pentagonu

Fot. gregwest98/Flickr/CC 2.0
Fot. gregwest98/Flickr/CC 2.0

Amerykańska Federalna Komisja ds. Komunikacji (FCC) jednogłośnie zatwierdziła decyzję zezwalającą Ligado Networks na wdrożenie ogólnokrajowej sieci 5G o niskiej mocy pomimo sprzeciwu ze strony Departamentu Obrony USA, agencji federalnych oraz amerykańskich linii lotniczych – informuje agencja Reutera.

W wydanym w poniedziałek oświadczeniu FCC zapewniła, że zezwolenie zawiera rygorystyczne warunki mające na celu zapewnienie, że globalne systemy pozycjonowania (w tym GPS) nie będą narażone na szkodliwe zakłócenia. FCC stwierdziła między innymi, że Ligado została zobowiązana do ograniczenia mocy stacji bazowych o 99,3 proc. w stosunku do poziomu, który zaproponowała w 2015 roku.

Ligado Networks będzie korzystać z pasma L, na które posiada niektóre licencje. Pasmo L jest również wykorzystywane przez GPS i inne systemy nawigacyjne.

„Propozycja Ligado stanowi niepotrzebne zagrożenie dla zależnego od GPS bezpieczeństwa narodowego” – napisał w ubiegły piątek na Twitterze Sekretarz Obrony USA Mark Esper. Wcześniej, w środę, przewodniczący senackiej Komisji Służb Zbrojnych Jim Inhofe, wystąpił do prezydenta Donalda Trumpa o zablokowanie dalszych kroków Ligado w związku z ryzykiem zakłóceń w odbiorze GPS.

Ligado Networks to przedsiębiorstwo zajmujące się bezprzewodową łącznością satelitarną, które pracuje od lat nad budową sieci wykorzystującej widmo w paśmie L, aby zapewnić firmom telekomunikacyjnym warunki sprzyjające wdrożeniu sieci 5G. Właścicielem większości udziałów jest fundusz inwestycyjny Centerbridge Partners LP.

Plan Ligado poparł z kolei Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo. Również Prokurator Generalny William Barr stwierdził, że zezwolenie dla Ligado „znacznie ograniczy koszty i czas potrzebny na wdrożenie 5G w całym kraju i będzie dużym krokiem w kierunku zabezpieczenia przyszłości gospodarki”.

Wydane przez amerykańskie Siły Powietrzne memorandum ostrzega jednak, że propozycje Ligado dotyczące ograniczenia zakłóceń nie dość, że są „niepraktyczne i niewykonalne” to dodatkowo „nałożą na agencje i innych użytkowników GPS ogromne obciążenia w zakresie monitorowania i zgłaszania zakłóceń”. Pod memorandum podpisały się również m.in. Federalna Administracja Lotnictwa, Departamenty Energii i Sprawiedliwości.

Rzecznik prasowy Pentagonu, podpułkownik Robert Carver podkreślił, że „Departament Obrony oraz prawie tuzin innych agencji federalnych sprzeciwiają się stanowczo (planom Ligado – PAP) i wnioskują o zablokowanie dalszych prac nad systemem”.

Natomiast koalicja przedsiębiorstw takich jak Delta Air Lines, Southwest Airlines, Lockheed Martin Corp, Iridium Communications Inc i FedEx Corp wydała w zeszłym tygodniu oświadczenie, że FCC po dziewięciu latach przeglądania propozycji Ligado powinno zakończyć ten proces odmową wydania zezwolenia

Reklama
Reklama

Komentarze