Reklama

Polityka i prawo

Jak działa parlamentarny zespół ds. Cyberbezpieczeństwa Dzieci?

Parlamentarny Zespół ds. Cyberbezpieczeństwa Dzieci. Od listopada bez spotkania

21 listopada 2023 r. powołano do życia Parlamentarny Zespół ds. Cyberbezpieczeństwa Dzieci. Mimo to - do tej pory - nie zorganizowano ani jednego spotkania. Tymczasem - zgodnie z regulaminem - „zespół obraduje na posiedzeniach, które odbywają się w miarę potrzeby, ale nie rzadziej, niż raz na kwartał”.

Parlamentarny Zespół ds. Cyberbezpieczeństwa Dzieci to grupa polityków zainteresowanych „zagadnieniami związanymi z szeroko rozumianym bezpieczeństwem cyfrowym dzieci, w różnych sektorach życia społecznego i gospodarczego”.

Jak czytamy w jego regulaminie, jednym z zadań zespołu ma być „kształtowanie postaw i promowanie idei bezpiecznego rozwoju kompetencji cyfrowych u dzieci w obszarach społecznym i gospodarczym”.

Czytaj też

Reklama

Kiedy ruszą prace?

W odpowiedzi na zgłoszenia czytelników, postanowiliśmy dokładniej przyjrzeć się aktualnemu zespołowi, a także dotychczas wykonanym przez niego pracom. Co istotne - okazuje się, że powstały w drugiej połowie listopada zespół, dotychczas nie zorganizował ani jednego spotkania. Kiedy ulegnie to zmianie?

Można przypuszczać, że niedługo. Przynajmniej - w założeniu. Powód? Zgodnie z regulaminem: „zespół obraduje na posiedzeniach, które odbywają się w miarę potrzeby, ale nie rzadziej, niż raz na kwartał”.

Czytaj też

Reklama

Kto w obecnym zespole?

Kto znalazł się parlamentarnym zespole, który ma zająć się bezpieczeństwem najmłodszych w sieci? Podobnie, jak w poprzednim składzie - przewodniczącym jest poseł Jarosław Sachajko (Kukiz’15).

Wiceprzewodniczącymi są z kolei politycy Prawa i Sprawiedliwości: Anna Gembicka (obecnie Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a w latach 2020-2023 sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi) oraz Piotr Uściński (w tej kadencji w Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, natomiast w latach 2021-2023 sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii).

W gronie pozostałych przedstawicieli zespołu znajdują się także: Dominika Chorosińska (minister kultury w dwutygodniowym rządzie Mateusza Morawieckiego), Przemysław Czarnek (były minister Edukacji i Nauki), Anna Sobolak i Marcin Józefaciuk (KO), Grzegorz Lorek (PiS), Wioleta Tomczak (Polska2050) oraz Radosław Lubczyk (PSL-Trzecia Droga), o którym szerzej pisaliśmy m.in. w tym tekście jako o potencjalnym kandydacie na wiceministra cyfryzacji.

Na temat kontrowersji związanych z posłem Lubczykiem pisał dziennikarz Wirtualnej Polski Patryk Słowik na platformie X:  

#TWITTER [ id: cLSE7a ]

Czytaj też

Reklama

Poprzedni zespół

Opisywany zespół budził kontrowersje również w ramach poprzedniej kadencji. Wtedy także znajdowali się w nim parlamentarzyści niekoniecznie związani z cyfryzacją.

W składzie, który po raz pierwszy zebrał się w grudniu 2019 roku, a swoje ostatnie spotkanie miał we wrześniu 2022 r. przewodniczącym również był poseł Jarosław Sachajko (Kukiz’15). Rolę wiceprzewodniczącej pełniła posłanka Urszula Pasławska (Polskie Stronnictwo Ludowe – Trzecia Droga), a w składzie zespołu znaleźli się m.in. posłowie Grzegorz Braun (Konfederacja) czy Dariusz Klimczak (obecny minister infrastruktury, PSL) oraz senator Krzysztof Kwiatkowski (były szef Najwyższej Izby Kontroli).

Oprócz poruszania tematów takich jak e-uzależnienia wśród dzieci i młodzieży czy prac nad projektem ustawy chroniącej dzieci przed pornografią spotkania dotyczyły np…. sieci 5G. Szczegółowo pisaliśmy na ten temat na łamach CyberDefence24 między innymi w tym tekście.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama