Reklama

Polityka i prawo

Parlamentarny Zespół ds. Cyberbezpieczeństwa Dzieci. Od listopada bez spotkania

Jak działa parlamentarny zespół ds. Cyberbezpieczeństwa Dzieci?
Jak działa parlamentarny zespół ds. Cyberbezpieczeństwa Dzieci?
Autor. Sejm RP/X

21 listopada 2023 r. powołano do życia Parlamentarny Zespół ds. Cyberbezpieczeństwa Dzieci. Mimo to - do tej pory - nie zorganizowano ani jednego spotkania. Tymczasem - zgodnie z regulaminem - „zespół obraduje na posiedzeniach, które odbywają się w miarę potrzeby, ale nie rzadziej, niż raz na kwartał”.

Parlamentarny Zespół ds. Cyberbezpieczeństwa Dzieci to grupa polityków zainteresowanych „zagadnieniami związanymi z szeroko rozumianym bezpieczeństwem cyfrowym dzieci, w różnych sektorach życia społecznego i gospodarczego”.

Jak czytamy w jego regulaminie, jednym z zadań zespołu ma być „kształtowanie postaw i promowanie idei bezpiecznego rozwoju kompetencji cyfrowych u dzieci w obszarach społecznym i gospodarczym”.

Czytaj też

Reklama

Kiedy ruszą prace?

W odpowiedzi na zgłoszenia czytelników, postanowiliśmy dokładniej przyjrzeć się aktualnemu zespołowi, a także dotychczas wykonanym przez niego pracom. Co istotne - okazuje się, że powstały w drugiej połowie listopada zespół, dotychczas nie zorganizował ani jednego spotkania. Kiedy ulegnie to zmianie?

Można przypuszczać, że niedługo. Przynajmniej - w założeniu. Powód? Zgodnie z regulaminem: „zespół obraduje na posiedzeniach, które odbywają się w miarę potrzeby, ale nie rzadziej, niż raz na kwartał”.

Czytaj też

Reklama

Kto w obecnym zespole?

Kto znalazł się parlamentarnym zespole, który ma zająć się bezpieczeństwem najmłodszych w sieci? Podobnie, jak w poprzednim składzie - przewodniczącym jest poseł Jarosław Sachajko (Kukiz’15).

Wiceprzewodniczącymi są z kolei politycy Prawa i Sprawiedliwości: Anna Gembicka (obecnie Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a w latach 2020-2023 sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi) oraz Piotr Uściński (w tej kadencji w Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, natomiast w latach 2021-2023 sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii).

W gronie pozostałych przedstawicieli zespołu znajdują się także: Dominika Chorosińska (minister kultury w dwutygodniowym rządzie Mateusza Morawieckiego), Przemysław Czarnek (były minister Edukacji i Nauki), Anna Sobolak i Marcin Józefaciuk (KO), Grzegorz Lorek (PiS), Wioleta Tomczak (Polska2050) oraz Radosław Lubczyk (PSL-Trzecia Droga), o którym szerzej pisaliśmy m.in. w tym tekście jako o potencjalnym kandydacie na wiceministra cyfryzacji.

Na temat kontrowersji związanych z posłem Lubczykiem pisał dziennikarz Wirtualnej Polski Patryk Słowik na platformie X:  

#TWITTER [ id: cLSE7a ]

Czytaj też

Reklama

Poprzedni zespół

Opisywany zespół budził kontrowersje również w ramach poprzedniej kadencji. Wtedy także znajdowali się w nim parlamentarzyści niekoniecznie związani z cyfryzacją.

W składzie, który po raz pierwszy zebrał się w grudniu 2019 roku, a swoje ostatnie spotkanie miał we wrześniu 2022 r. przewodniczącym również był poseł Jarosław Sachajko (Kukiz’15). Rolę wiceprzewodniczącej pełniła posłanka Urszula Pasławska (Polskie Stronnictwo Ludowe – Trzecia Droga), a w składzie zespołu znaleźli się m.in. posłowie Grzegorz Braun (Konfederacja) czy Dariusz Klimczak (obecny minister infrastruktury, PSL) oraz senator Krzysztof Kwiatkowski (były szef Najwyższej Izby Kontroli).

Oprócz poruszania tematów takich jak e-uzależnienia wśród dzieci i młodzieży czy prac nad projektem ustawy chroniącej dzieci przed pornografią spotkania dotyczyły np…. sieci 5G. Szczegółowo pisaliśmy na ten temat na łamach CyberDefence24 między innymi w tym tekście.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama