Każdy laptop, który trafi do uczniów w ramach rządowego programu, będzie specjalnie oznaczony. Na obudowie zostanie wygrawerowany symbol orła w koronie. „To znacznie utrudni próby sprzedaży takiego sprzętu” – ocenił minister Janusz Cieszyński.
Na początku lutego na naszych łamach opisywaliśmy dokumentację przetargową na laptopy dla czwartoklasistów. Od września do szkół ma ponad 360 tys. urządzeń, spełniających określone w specyfikacji wymogi techniczne (więcej na ten temat w tekście: „Laptopy dla czwartoklasistów. Przynajmniej 73 zamówienia i podział na podregiony”).
Czytaj też
Trzy sposoby zabezpieczeń
Po ogłoszeniu inicjatywy zaczęły pojawiać się głosy, że przekazane uczniom laptopy trafią do lombardów czy zostaną spieniężone w inny sposób. KPRM poinformowało nas o planach wdrożenia rozwiązań prewencyjnych w 3 obszarach (formalnej, fizycznej i systemowej), które mają uniemożliwić legalną sprzedaż urządzeń.
Od strony formalnej rząd chce w umowie dotyczącej przekazania laptopa dla ucznia zamieścić zapisy (zabezpieczenie formalne), które będą obligowały rodzica lub opiekuna prawnego do ponoszenia odpowiedzialności za sprzęt.
Planowane jest również utworzenie centralnej bazy numerów seryjnych laptopów (systemowa) oraz trwałego ich oznaczania. Wiadomo już, jaki symbol znajdzie się na rozdanym uczniom urządzeniach. Jako pierwszy poinformował o tym „Dziennik Gazeta Prawna”.
Czytaj też
Orzeł wyląduje na laptopach uczniów
Minister Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, podkreślił w oficjalnym komunikacie do sprawy, że rząd dotrzyma słowa i zadba „o zabezpieczeniu sprzętu i interesu dzieci”. Przekazał, że na każdym laptopie zostanie wygrawerowany orzeł w koronie oraz zamieszczona zostanie naklejka z logiem UE (środki na zakup sprzętu mają pochodzić z KPO).
„To znacznie utrudni próby sprzedaży takiego sprzętu” – ocenił minister.
Symbol orła z dopiskiem „Rzeczpospolita Polska” znajdzie się na wewnętrznej stronie obudowy laptopa, pod klawiaturą po lewej lub prawej stronie touchpada. Oznaczenie każdego urządzenia ma nie wpłynąć na termin realizacji inicjatywy. Przypomnijmy, że sprzęt ma trafić do uczniów od nowego roku szkolnego.
„Będziemy szeroko informować o istnieniu tego zabezpieczenia, żeby udaremnić wszelkie próby spieniężenia sprzętu, który powinien pomagać dzieciom” – zaznaczył przedstawiciel KPRM.
Skierowaliśmy do KPRM dodatkowe pytania w tej sprawie. W momencie otrzymania odpowiedzi, opublikujemy je w formie artykułu.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].