Reklama

Polityka i prawo

Organizacje pozarządowe apelują o większą ochronę przed inwigilacją ze strony państwa

Fot. markusspiske / Pixabay
Fot. markusspiske / Pixabay

Możliwość bezpiecznej, szyfrowanej komunikacji jest kluczowa dla ochrony demokracji i praw człowieka – argumentują przedstawiciele organizacji pozarządowych i eksperci w liście otwartym opublikowanym w serwisie Politico.

Autorzy listu – przedstawiciele organizacji takich, jak m.in. Amnesty International, Access Now, Electronic Frontier Foundation i EDRi – odnoszą się w nim do opublikowanego w poniedziałek artykułu opinii dyrektorki wykonawczej Europolu Catherine De Bolle i prokuratora rejonowego ze stanu Nowy Jork Cyrusa R. Vance’a Jr., którzy stwierdzili że szyfrowana komunikacja na smartfonach to „ostatnie schronienie przestępców”.

„To niespotykane twierdzenie, którego celem jest osłabienie szyfrowania, sformułowano ledwie tydzień po tym, jak światem wstrząsnął skandal związany z Pegasusem, który ujawnił, jak dalece sięga rządowa inwigilacja, możliwa dzięki firmom technologicznym” – napisano w liście.

Jak stwierdzono, tezy zawarte w artykule mogą być szczególnie bulwersujące dla setek dziennikarzy i aktywistów działających na rzecz praw człowieka, którzy obecnie są więzieni na całym świecie w związku ze swoją działalnością. „Na czym polega popełniane przez nich przestępstwo? Na obronie praw innych i walce o demokrację” – podkreślono.

Szyfrowana komunikacja - bezpieczeństwo dla wielu grup społecznych

W liście przywołano przykład Turcji, w której według przedstawicieli NGO-sów kara pozbawienia wolności została wobec wielu osób zastosowana za samo korzystanie z szyfrowanych komunikatorów. Zwrócono również uwagę na to, że Pegasus był wykorzystywany do inwigilacji dziennikarzy śledczych na Węgrzech, które należą do Unii Europejskiej.

„Obrońcy praw człowieka i dziennikarze to nie jedyne grupy, dla których szyfrowana komunikacja ma kluczowe znaczenie” – napisano. „Na szyfrowaniu, które gwarantuje prywatność i bezpieczeństwo, polegają również osoby należące do społeczności LGBTQ+ i ofiary przemocy domowej, które dzięki szyfrowanej komunikacji mogą bezpiecznie planować uwolnienie się i rozmawiać z zaufanymi ludźmi” – dodano.

Autorzy listu wskazali również, że szyfrowanie pomaga chronić komunikację przed ingerencją ze strony szpiegów, przestępców oraz administracji rządowej – wszystkich podmiotów, które mogą być zainteresowane przechwytywaniem danych osobowych, finansowych a także innych typów informacji, jak i ingerencją w systemy teleinformatyczne oraz bazy danych. Jak wskazano, może przekładać się to na duże straty dla gospodarki i systemowe przeszkody dla jej działania.

Uregulowane szyfrowanie - eufemizm dla rządowych tylnych drzwi w komunikacji

„Komunikacja albo jest szyfrowana po stronie nadawcy i odbiorcy, albo nie jest w ogóle” – wskazano, dodając że nie jest możliwe wsparcie dla „uregulowanego, silnego szyfrowania”.

„Uregulowane szyfrowanie to po prostu eufemizm dla rządowych tylnych drzwi w komunikacji” – zaznaczono. „Tylne drzwi odbierają bezpieczeństwo komunikacji, sprawiając, że jest ona podatna na ataki ze strony wrogich aktorów. Nie ma czegoś takiego, jak tylne drzwi wyłącznie dla dobrych celów. Nawet, jeśli tak było, skandal związany z Pegasusem jest dowodem na to, że nie wszystkie rządy są dobre, a te, które są, mogą czynić zło” – napisano.

W liście zgodzono się, że konieczna jest walka z przestępczością, aktami terroru i wykorzystywaniem dzieci. „Ograniczenie szyfrowania jednak niweluje naszą możliwość realizacji tych celów” – wskazano. „Jako społeczeństwo musimy wzmacniać nasze działania, ale także szerzej inwestować w ochronę dzieci, rodziny i usługi ich wspierające” – dodano.

Należy wzmocnić ochronę przed rządową inwigilacją

Zdaniem autorów listu „skandal z Pegasusem kolejny raz dowiódł tego, jak istotne dla demokracji jest nasze prawo do bezpiecznej komunikacji, które przekłada się m.in. na wolność prasy, stosowanie domniemania niewinności, prywatność, wolność ekspresji myśli i stowarzyszania się”.

„Demokracja i prawa człowieka potrzebują większej ochrony przed rządową inwigilacją” – podkreślono.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama