Reklama

Polityka i prawo

Nowy termin wdrożenia e-Doręczeń. Ministerstwo Cyfryzacji zdecydowało

Jest decyzja Ministerstwa Cyfryzacji w sprawie wdrożenia e-Doręczeń. Jaki termin wyznaczono i czym uzasadniona jest decyzja resortu?
Jest decyzja Ministerstwa Cyfryzacji w sprawie wdrożenia e-Doręczeń. Jaki termin wyznaczono i czym uzasadniona jest decyzja resortu?
Autor. ninita_7/Pixabay

Ministerstwo Cyfryzacji podjęło decyzję w sprawie wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Do tej pory, według komunikatu z 21 grudnia 2023 roku, ważnym terminem był 1 października 2024. Resort uzasadnia zmianę skalą przedsięwzięcia od strony technicznej i organizacyjnej.

Zmiana terminu wdrożenia e-Doręczeń następuje po spotkaniu ministra Dariusza Sanderskiego z grupą roboczą, która składa się z przedstawicieli samorządów przy resorcie, zajmującą się tą sprawą. W dalszym ciągu mają być realizowane działania wdrażające systemy Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją w podmiotach publicznych, a także większe dostosowanie e-Doręczeń do potrzeb użytkowników.

Czytaj też

Reklama

Nowy termin, ale ostateczny

Według zapowiedzi resortu cyfryzacjinowy termin – który został wyznaczony na 1 stycznia 2025 roku – jest już ostatecznym. Przesunięcie go z dotychczasowej daty 1 października 2024 roku spowodowane zostało koniecznością zmiany ustawy o doręczeniach elektronicznych. Zmiana komunikatu z 21 grudnia 2023 roku ma nastąpić w piątek 12 lipca.

Ministerstwo Cyfryzacji wskazuje, że konieczne jest wprowadzenie dużej ilości zmian w funkcjonowaniu organów publicznych, aby wdrożenie e-Doręczeń było możliwe w skuteczny sposób. Mowa m.in. o zapewnieniu podpisów elektronicznych i nadaniu uprawnień do obsługi skrzynki doręczeń dla osób upoważnionych, a także o przejściu na inną metodę nadawania korespondencji – e-Doręczenia mają zastąpić ePUAP.

Czytaj też

Reklama

Ministerstwo: duże przedsięwzięcie techniczne

Resort w przesłanej informacji zaznaczył także, że istotna jest skala całego procesu.

„Wdrożenie e-Doręczeń, jako nowego sposobu prowadzenia korespondencji, jest dużym przedsięwzięciem technicznym, ale przede wszystkim organizacyjnym, szczególnie dla podmiotów publicznych” – napisano.

Dodatkowo, do końca 2025 roku będzie obowiązywał okres przejściowy, który umożliwi dostosowanie podmiotów od strony organizacyjnej do nowych wymogów i wprowadzenie systemów elektronicznego obiegu dokumentów. W tym okresie, ePUAP i pozostałe systemy będą miały tę samą rangę, co e-Doręczenia.

W planach jest również współpraca Poczty Polskiej z Ministrem Cyfryzacji w zakresie wdrożenia zmian w systemie e-Doręczeń, które pozwolą na sprawniejszą obsługę korespondencji. Wśród nowości znalazły się masowa archiwizacja wiadomości, zwiększenie wielkości załączników przesyłanych za pomocą usługi, czy masowe wysyłanie wiadomości do kilku adresatów.

/PM

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama