Polityka i prawo
Nowa ważna funkcja w aplikacji mObywatel. Możesz zgłosić nielegalne treści
W aplikacji mObywatel pojawiła się nowa funkcja - „Zgłaszaj nielegalne treści”. Umożliwi raportowanie wszelkiego rodzaju materiałów przedstawiających seksualne wykorzystanie dzieci w internecie. Ma przyczynić się do szybszej reakcji instytucji na ten problem.
W czasie piątkowej konferencji prasowej Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło wprowadzenie nowej funkcjonalności do aplikacji mObywatel. „Zgłaszaj nielegalne treści”. To kolejne wdrożenie w ciągu ostatnich tygodni.
Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski wytłumaczył, że dotyczy usprawnienia zgłaszania nielegalnych treści, przedstawiających seksualne wykorzystanie dzieci w internecie. W aplikacji będzie to łatwiejsze i szybsze, zatem reakcja odpowiednich instytucji (w Polsce to Dyżurnet.pl) może być znacznie skrócona.
„Nielegalne treści stały się plagą, dlatego Ministerstwo Cyfryzacji realizuje zadania, któych celem jest bezpieczeństwo dzieci w sieci. W wakacje uruchomiliśmy usługę „Bezpieczni w sieci”. Udało się doprowadzić do sytuacji, że stała się ona bardzo popularna - tylko od wakacji mamy 5 tys. zgłoszeń, które dotyczą nielegalnych treści czy stron internetowych” - powiedział wicepremier.
Jak dodał, postanowili także bardziej przyjrzeć się temu, jakie treści pojawiają się w sieci, jeśli chodzi o seksualne wykorzystanie dzieci.
„Działania powinny być podejmowane szybko. Teraz aplikacja mObywatel otrzymuje nową funkcję - umożliwi proste raportowanie treści - szczególnie przedstawiających seksualne wykorzystanie dzieci w sieci” - objaśnił Gawkowski.
Czytaj też
Przerażające dane
Co istotne, w czasie konferencji prasowej polityk podał zatrważające dane: w 2023 roku do Dyżurnet.pl zgłoszono ponad 2,5 tys. nielegalnych treści przedstawiających seksualne wykorzystanie dzieci, a w I półroczu 2024 roku zanotowano 400 proc. wzrost.
„Trzeba jasno powiedzieć, że państwo musi stanąć na wysokości zadania. Ta funkcja ma dotyczyć właśnie tego obszaru. To jest naszym priorytetem i celem” - zaznaczył polityk.
Martyna Różycka, kierowniczka Działu Reagowania na Nielegalne Treści w Internecie, Dyżurnet w NASK objaśniła, że po zgłoszeniu przez użytkownika nielegalnej treści będzie ona poddawana analizie zespołu pod kątem technicznym. Następnie - jeśli zgłoszenie dotyczy materiałów z Polski, eksperci będą kontaktować się z platformą na której materiał został opublikowany, by ta jak najszybciej go z niej ściągnęła.
Jeśli treść będzie dotyczyła zagranicy (tak najczęściej się dzieje) to Dyżurnet kontaktuje się z innymi instytucjami zagranicznymi, stowarzyszonymi w INHOPE, którzy podejmują reakcję na terenie swojego kraju.
„Duży apel, abyśmy reagowali, abyśmy zgłaszali tego typu treści, nie byli obojętni” - powiedziała Martyna Różycka.
Do jej apelu przyłączyła się Iwona Prószyńska z CERT Polska, która przypomniała, że analogiczna sytuacja dotyczy zgłaszania incydentów i wszelkiego rodzaju oszustw, co pozwala uchronić także innych użytkowników i ostrzec ich przed trwającą kampanią. Do tej pory blisko 100 tys. osób miało włączyć funkcję powiadomień push w aplikacji mObywatel, informujących o aktualnie trwających kampaniach oszustów.
Czytaj też
Krzysztof Gawkowski dodał, że obecnie w resorcie cyfryzacji pracują nad założeniami ustaw dotyczących ochrony małoletnich w sieci, które zostaną przedstawione do końca bieżącego roku.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]