Polityka i prawo
Aplikacja mObywatel. Będzie szereg nowych funkcji
Aplikacja mObywatel oferuje już kilkanaście usług, dzięki którym Polki i Polacy mogą pozostawić swoje dokumenty w domu i wyjść tylko ze smartfonem w dłoni. Jednak to nie koniec, bo resort cyfryzacji zapowiada kolejne funkcjonalności.
Obecnie w aplikacji mObywatel dostępnych jest kilkanaście usług, takich jak np. mTożsamość, mPrawo Jazdy czy możliwość sprawdzenia punktów karnych, mandatów, zweryfikowanie historii pojazdu, zastrzeżenie PESEL, e-Płatności czy usługa „Wybory”.
Ostatnio resort cyfryzacji chwalił się nową funkcjonalnością „Firma”, skierowaną do przedsiębiorców. Dzięki niej przedsiębiorca może w wygodny sposób przesłać dane do faktury do swoich kontrahentów oraz pobrać zaświadczenie o wpisie z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Dodatkowo osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą będą mogły: pobrać zaświadczenie o wpisie w CEIDG w formacie PDF na swój telefon; udostępnić wybrane informacje (jak NIP czy REGON) lub komplet informacji do faktury wybranym przez siebie kanałem, np. przez SMS, e-mail lub komunikator; znaleźć dane swojej jednoosobowej działalności gospodarczej i sprawdzić ich poprawność.
Kolejne nowości w toku
Postanowiliśmy zapytać, nad jakimi nowymi usługami pracuje obecnie Ministerstwo Cyfryzacji.
„Mamy zaplanowane prace nad szeregiem nowych funkcjonalności” - otrzymaliśmy odpowiedź.
Resort cyfryzacji (a z jego ramienia Centralny Ośrodek Informatyki) pracuje obecnie nad takimi usługami w aplikacji mObywatel jak: prawo wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty; legitymacja osoby niepełnosprawnej; podpisywanie dokumentów z wykorzystaniem warstwy elektronicznej eDowodu; płatności kartami w ramach pilotażu usługi ePłatności; wniosek o dowód osobisty oraz nad nowymi funkcjami w ramach usługi „Jakość Powietrza”.
Prace nad wskazanymi wyżej usługami mają zakończyć się do III kwartału tego roku.
Czytaj też
Kod źródłowy aplikacji mObywatel
Przypomnijmy, że na początku maja br. Michał Gramatyka, wiceminister cyfryzacji zgłosił poprawkę do ustawy o mObywatelu, która zakłada, że kod aplikacji zostanie udostępniony tylko częściowo, mimo wcześniejszych deklaracji. Jego zdaniem chodzi o względy bezpieczeństwa. Poprawka została zgłoszona w trakcie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych w środę 8 maja i została przyjęta jednogłośnie.
Czytaj też
O tym, dlaczego warto upublicznić kod źródłowy mObywatela pisaliśmy na łamach #CyberMagazynu w tym tekście.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].