Reklama

Polityka i prawo

Nowa komisja nadzoru nad AI. Poczekamy na nią „bardzo długo”

Wiceminister cyfryzacji Standerski o komisji nadzoru nad sztuczną inteligencją
Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski o komisji nadzoru nad sztuczną inteligencją
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji / X

Wiceminister cyfryzacji dr Dariusz Standerski przekazał szczegóły dotyczące komisji nadzoru nad sztuczną inteligencją. Ma być inna „od wszystkich instytucji, które dziś znamy”. Odniósł się też do kwestii Funduszu Sztucznej Inteligencji.

Jak pisaliśmy na łamach CyberDefence24, w środę 14 maja, wiceminister Dariusz Standerski poinformował o planach utworzenia komisji ds. sztucznej inteligencji. Teraz podawał więcej szczegółów.

„Dobre zaplanowanie tego, jak powinien wyglądać nadzór nad AI, jest kluczowe. I dlatego zamierzamy bardzo długo, nawet do 7 miesięcy, projektować nowy urząd w taki sposób, żeby brał najlepsze wzorce z istniejących dzisiaj organów, na przykład z Komisji Nadzoru Finansowego” - przekazał dr Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji, podczas konferencji Impact.

Według wiceministra prace potrwają długo, po to „żebyśmy za dziesięć lat nie żałowali, że czegoś w 2024 roku nie zrobiliśmy dokładnie albo że stworzyliśmy skostniałą instytucję”.

Czytaj też

Reklama

Całkiem nowa instytucja

Dr Standerski zaznaczył, że komisja nadzoru nad sztuczną inteligencją ma być precyzyjna, ale też elastyczna, tak by mogła szybko odpowiadać na nowe wyzwania związane z rozwojem AI.

„Komisja nie będzie działać jak Urząd Dozoru Technicznego, czy Sąd Administracyjny, które bazują na podstawach formalnych sprzed wielu lat. Będzie się bardzo różnić od tych instytucji, które dzisiaj znamy” – przekazał.

Według zapowiedzi instytucja ma powstawać w dialogu ze wszystkimi interesariuszami: z innymi urzędami, przedsiębiorcami i związkami zawodowymi. Polski rząd ma także obserwować, jak powstają podobne urzędy w innych krajach UE.

Czytaj też

Reklama

Podstawy prawne

Jak przekazał dr Standerski, podstawy formalne komisji „tworzą się teraz”, ponieważ będzie musiała odpowiadać na technologie, które pojawią się w przyszłości,

Zaznaczył, że w najbliższych latach, wraz z rozwojem AI, komisja nadzoru będzie zyskiwała coraz więcej kompetencji.

Czytaj też

Reklama

Wdrażanie Aktu o sztucznej inteligencji

Powstanie komisji nadzoru nad sztuczną inteligencją związane jest z implementacją unijnej dyrektywy – AI Act.

„To, co zaprojektujemy w związku z komisją w najbliższym czasie, na razie będzie stosowane tylko do ograniczonego fragmentu Aktu o sztucznej inteligencji” – przekazał Standerski.

Chodzi tu o systemy zakazane (np. służące do rozpoznawania twarzy) i systemy wysokiego ryzyka związane m.in. z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia czy w wymiarze sprawiedliwości.

Czytaj też

Fundusz Sztucznej Inteligencji

Dr Standerski odniósł się też do zapowiadanego Funduszu o Sztucznej Inteligencji.. Pieniądze z niego mają sprawić, że z narzędzi AI chętniej będą korzystać małe i średnie przedsiębiorstwa.

„Modelowo Fundusz ma być finansowany bezpośrednio z budżetu państwa” – przekazał wiceminister.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze