Polityka i prawo
Nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Za podatki zapłacisz kartą lub BLIK-iem
Podczas konferencji prasowej na której byliśmy obecni, Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o pilotażu nowej funkcji aplikacji mObywatel. Jako pierwsi z usługi mogą skorzystać mieszkańcy Złotoryi.
Nowością jest możliwość zapłacenia za zobowiązania wobec urzędów przez aplikację mObywatel za pomocą karty płatniczej (wcześniej w niektórych gminach udostępniono już możliwość płatności za pomocą BLIK-a).
„To jest krok milowy dla Polski. Rozwój e-usług w Polsce, w tym ePłatności, pokazuje, że optymalizacja systemu, jego zaprojektowanie i umiejętność wykorzystywania przez obywatela, to jest droga prowadząca do tego, co najważniejsze, czyli łatwiejszego życia. Bo to stoi dzisiaj u progu myślenia o nowoczesnej cyfryzacji” – stwierdził podczas konferencji prasowej wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Projekt ePłatności w mObywatelu prowadzony jest przez Ministerstwo Cyfryzacji i Centralny Ośrodek Informatyki we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz Fundacją Polska Bezgotówkowa. Przedstawiciele tych ośrodków byli obecni na konferencji prasowej.
Czytaj też
Jesteśmy na konferencji prasowej w @CYFRA_GOV_PL ws. nowej funkcji aplikacji @mObywatelGOV. pic.twitter.com/rvmm8AdBUw
— CyberDefence24 (@CyberDefence24) August 21, 2024
Jak działają ePłatności?
Za pomocą ePłatności można zapłacić kartą lub BLIK-iem za zobowiązania finansowe wobec urzędów:
- podatek od nieruchomości,
- opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi,
- podatek leśny od osób fizycznych,
- podatek rolny od osób fizycznych,
- łączne zobowiązanie pieniężne.
”Będziemy sukcesywnie poszerzać ten katalog opłat” – zapowiedział w trakcie konferencji prasowej Krzysztof Gawkowski.
Zobowiązania można zapłacić jednorazowo lub w ratach. W aplikacji mObywatel istnieje też możliwość pobrania potwierdzenia płatności w formie pliku PDF. Z usługi wkrótce będzie można skorzystać w serwisie mObywatel.gov.pl.
W przyszłym roku planowane jest także rozszerzenie opcji płatności o cyfrowe portfele Apple Pay i Google Pay.
Czytaj też
50 gmin w pilotażu
Jako pierwsi z funkcji płacenia kartą za opłaty urzędowe w mObywatelu mogą korzystać mieszkańcy Złotoryi. Natomiast ePłatności BLIK-iem są dostępne już w 50 gminach w całej Polsce.
„Na koniec lipca 2024 r. zrealizowano za pomocą ePłatności aż 78 300 transakcji BLIK” -czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji. Samorządy, które chcą przetestować ePłatności, mogą się ca cały czas zgłasza przez stronę internetową rządu.
Lista urzędów, które zgłosiły się do udziału w pilotażu jest dostępna TUTAJ.
„Wierzę, że projekt będzie dostępny dla wszystkich polskich gmin w 2025 roku” – przekazał Gawkowski.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].