Armia i Służby
Oszukiwali „na BLIK-a”. Trafili w ręce policji
Cyberpolicjanci zatrzymali 5 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie pieniędzy oraz oszustwa internetowe. Ofiarami sprawców padło ponad 50 osób. Jedną z metod ich działania były wyłudzenia metodą „na BLIK-a”.
Funkcjonariusze z Wydziału w Olsztynie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC), przy wsparciu funkcjonariuszy Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KMP w Olsztynie, na polecenie Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, zatrzymali 5 osób.
To podejrzani o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie pieniędzy oraz liczne oszustwa internetowe. Ofiarami sprawców padło ponad 50 osób.
Czytaj też
Oszustwo metodą „na BLIK-a”
Zatrzymani przejmowali konta w mediach społecznościowych należące do ofiar, a następnie do ich znajomych wysyłali prośby o przesłanie kodu do szybkich płatności internetowych (BLIK). Po otrzymaniu kodów, wypłacali pieniądze z bankomatów na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Sprawcy zmieniali miejscowości, z których pozyskiwali środki i kamuflowali się, by ustalenie ich tożsamości było trudniejsze.
Jednak to nie koniec ich przestępczej działalności: wystawiali na sprzedaż w sieci podrabiane towary (ubrania znanych marek oraz sprzęt RTV) jako oryginalne, tym samym oszukując klientów. Podrabiali też umowy, rzekomo potwierdzające, że ich towar został kupiony w sklepie firmowym.
Pieniądze pochodzące z przestępczej działalności inwestowali w kryptowaluty i prali je poprzez wiele rachunków bankowych, operacji płatniczych i innych instrumentów, by zatrzeć ślady.
Czytaj też
CBZC: 50 pokrzywdzonych
Funkcjonariusze Wydziału w Olsztynie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, zgromadzili dowody, które pozwoliły na ustalenie i zatrzymanie sprawców.
Przedstawiono im zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy pochodzących z przestępstw, uzyskiwania nieuprawnionego dostępu do profili w serwisach społecznościowych i wysyłania prośb do obcych osób o wygenerowanie i przesłanie kodów do szybkich płatności internetowych.
W przypadku dwóch podejrzanych, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Zabezpieczono sprzęt |(telefony komórkowe, komputery, cyfrowe nośniki danych), marihuanę, materiały o charakterze pedofilskim oraz kryptowaluty.
Wstępnie ustalono ponad 50 pokrzywdzonych w sprawie, a straty szacowane są na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Sprawa jest rozwojowa, więc prawdopodobnym jest, że ofiar cyberprzestępców będzie więcej.
Czytaj też
Dwa lata istnienia CBZC
Dokładnie 12 stycznia Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości obchodziło dwa lata swojej działalności. Jak wynikało z naszych informacji, obecnie w CBZC służy 604 funkcjonariuszy. Liczba etatów w tym roku zwiększy się do 1,3 tys.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany