Reklama

Polityka i prawo

Odnowa certyfikatu aplikacji mObywatel. Była minister zabiera głos

Aplikacja mObywatel w wersji 2.0 wymaga odnowienia certyfikatu
Aplikacja mObywatel w wersji 2.0 wymaga odnowienia certyfikatu
Autor. strona mobywatel.gov.pl

Aplikacja mObywatel w wersji 2.0 będzie wymagała w lipcu br. odnowienia ważności certyfikatu. Dzięki temu będzie możliwe dalsze korzystanie z apki i np. potwierdzanie tożsamości. Była minister cyfryzacji Anna Streżyńska uważa, że komunikacja na ten temat powinna zostać poprawiona, ponieważ obecnie obywatele mogą nawet nie wiedzieć, jak i kiedy wykonać tę czynność.

Aplikacja mObywatel umożliwia - za pośrednictwem telefonu - potwierdzenie tożsamości, okazanie prawa jazdy, sprawdzenie punktów karnych czy wiele innych czynności.

Ministerstwo Cyfryzacji informuje na stronie mObywatela, że - by nadal korzystać z wersji 2.0 - trzeba pamiętać o odnowieniu certyfikatu ważności.

„W lipcu minie rok od wprowadzenia wersji 2.0 do aplikacji mObywatel. Jeśli korzystasz z niej od lipca 2023 roku i chcesz to robić dalej, musisz pamiętać o odnowieniu swojego profilu mObywatel i ważności certyfikatu mDowodu. Dowiedz się, czym jest profil mObywatel, do czego służy certyfikat mDowodu i jak przedłużyć jego ważność w aplikacji” - napisano na stronie projektu.

Certyfikat służy do potwierdzania tożsamości - za jego pomocą szyfrowane są dane osobowe użytkownika. „Dzięki niemu możesz także szybko i łatwo potwierdzać swoje dane w instytucjach i przekazywać je do innych osób w bezpieczny sposób. Uzyskujesz go w momencie, gdy dodasz do aplikacji pierwszy dokument. Jest on ważny przez rok. Możesz mieć tylko jeden ważny certyfikat” - czytamy.

Reklama

Była minister cyfryzacji: Komunikat w aplikacji jak cyberoszustwo

Sposób komunikacji w sprawie konieczności odnowienia certyfikatu skrytykowała była minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

„Kilka dni temu dostałam z mObywatela powiadomienie w sprawie wygasnięcia certyfikatu i zero dalszych informacji, jak go odnowić” - stwierdziła w swoim wpisie w serwisie LinkedIN.

Przedłużanie ważności profilu mObywatel
Przedłużanie ważności profilu mObywatel
Autor. Komunikat w aplikacji mObywatel/ screen CyberDefence24

Jak oceniła, sprawa nie jest wcale taka prosta, a instrukcja dla użytkownika powinna „krok, po kroku” przeprowadzić przez ten proces użytkownika. Co więcej, komunikat w tej sprawie początkowo oceniła jako cyberoszustwo.

Reklama
Była minister cyfryzacji Anna Streżyńska ocenia, że komunikacja ws. wygaśnięcia certyfikatu mDowodu powinna być jasna i przejrzysta
Była minister cyfryzacji Anna Streżyńska ocenia, że komunikacja ws. wygaśnięcia certyfikatu mDowodu powinna być jasna i przejrzysta
Autor. Anna Streżyńska/ wpis LinkedIN/ zrzut ekranu CyberDefence24

Naszą ostatnią rozmowę z Anną Streżyńską na temat tego, czy wojna cybernetyczna z Rosją to fakt czy zabieg mający oddziaływać na naszą świadomość oraz czy wybory przez internet mają w ogóle sens w Polsce możecie zobaczyć tutaj lub na naszym kanale na YouTube CyberDefence24.

Czytaj też

Jak odnowić certyfikat mObywatel?

W jaki sposób odnowić certyfikat? Według instrukcji udostępnionej przez resort, od wersji 4.36.1 aplikacji za pomocą przycisku: „uzyskaj nowy”. Znajduje się na ekranie głównym przy komunikacie o konieczności aktualizacji profilu.

W przypadku, kiedy użytkownik go nie widzi, trzeba przejść do zakładki „więcej” i wybrać „wydane certyfikaty”. Tam można sprawdzić do kiedy jest ważny obecny certyfikat.

Aktualizacja powinna obowiązywać na 14 dni przed wygaśnięciem obecnego.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama