Reklama

Polityka i prawo

Nielegalne oprogramowanie w publicznych instytucjach. CBA zatrzymuje oszustów

Fot. CBA
Fot. CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało oszustów, którzy sprzedali ponad 3200 zestawów komputerowych za ponad 9,5 miliona złotych instytucjom publicznym na terenie całego kraju. Komputery trafiły m.in. do Kancelarii Sejmu RP, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Urzędu Miasta Poznania. Na wszystkich, zainstalowane było nielegalne oprogramowanie. Zatrzymani usłyszą zarzuty dotyczące  m.in. oszustw w celu wyłudzenia zamówień publicznych. 

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Białymstoku zatrzymali trzech biznesmenów zajmujących się sprzedażą sprzętu i oprogramowania komputerowego. Wprowadzali w błąd zamawiające sprzęt instytucje i samorządy co do legalności oprogramowania, zaniżali ceny i wygrywali przetargi.  Zestawy komputerowe oraz komputery przenośne oferowane były wraz z systemem operacyjnym oraz oprogramowaniem znanej marki, a to z kolei nie pochodziło z legalnej dystrybucji. We współpracy z wytwórcą oprogramowania, CBA ustaliło, że certyfikaty autentyczności były podrobione, a klucze generowane nielegalnie.

Jak ustalili agenci, dzięki temu oferty składane przez zatrzymanych biznesmenów były  tańsze i bardzo konkurencyjne względem innych dystrybutorów sprzętu komputerowego, a ich firmy były wskazywane i wybierane w przetargach jako najkorzystniejsze cenowo. 

W ten sposób, jak informuje CBA, sprzedanych miało zostać 3256 zestawów komputerowych o łącznej wartości ponad 9 mln 590 tys. zł.

Sprzęt komputerowy, trafił do 16 instytucji i samorządów m.in. do Kancelarii Sejmu RP, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Urzędu Miasta Poznania, Urzędu Miasta Tychy, Urzędu Miasta Radomia, czy Urzędu Miasta Krakowa.  Dostawy były realizowane w ten sposób w latach 2012-2016.

Zatrzymani przez CBA zostaną przewiezieni do prokuratury, gdzie usłyszą zarzuty dotyczące  m.in. oszustw w celu wyłudzenia zamówień publicznych. 

Jak zaznacza Centralne Biuro Antykorupcyjne, sprawa nie jest zakończona i niewykluczone kolejne zatrzymania i zarzuty.

W Polsce od dłuższego czasu toczy się dyskusja na temat tego, jakie kryteria należy stosować przy wyborze ofert zakupów w jednostkach administracji publicznej. Mimo tego, że na przestrzeni lat wiele się w tej kwestii zmieniło i brana pod uwagę jest także m.in. gwarancja, czy doświadczenie oferenta w realizacji podobnych zamówień, to nadal bardzo często jednym z podstawowym czynników, punktowanych najwyżej, jest cena. 

CBA/DM

Reklama
Reklama

Komentarze