Reklama

Polityka i prawo

NATO wskazuje fundament obrony

nato żołnierz wojsko
UK Royal Marines ćwiczyli wspólnie z US Green Berets w Niemczech (lipiec, 2023).
Autor. NATO North Atlantic Treaty Organization/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

Państwa NATO muszą zmienić swoje podejście, aby wzmocnić cyberbezpieczeństwo i cyberobronę wspólnoty – wskazuje jeden z zastępców Jensa Stoltenberga. Co powinny zrobić kraje członkowskie?

Reklama

W piątek 22 września br. wysocy rangą urzędnicy NATO” oraz UE odbyli spotkanie, podczas którego omówili wyzwania oraz perspektywy dalszej współpracy w obszarze cyber. To szczególnie istotne kwestie, biorąc pod uwagę wojnę w Ukrainie. Rosyjska agresja ma również swój cyfrowy wymiar i nie ogranicza się jedynie do infrastruktury naszego wschodniego sąsiada. Wrogie cyberdziałania odczuwalne są w krajach UE i NATO. Przykładem może tu być Polska.

Reklama
YouTube cover video
Rozmowa z gen. dyw. Karolem Molendą, dowódcą DKWOC.
Reklama

Większe zaangażowanie

David van Weel, jeden z zastępców sekretarza generalnego NATO, wskazał, że rywalizacja jest integralną cechą cyberprzestrzeni. Z tego względu – jego zdaniem – konieczne jest przyjęcie bardziej proaktywnego podejścia, aby zapewnić skuteczną cyberobronę. Zwrócił uwagę na zmianę sposobu myślenia sojuszników w stronę jeszcze większego zaangażowania

Większa synergia między inicjatywami UE i NATO przyczynia się do podniesienia poziomu dobrobytu i bezpieczeństwa obywateli, gospodarek, infrastruktury krytycznej” – podkreślił David van Weel, cytowany w komunikacie NATO

Czytaj też

Obrona i odstraszanie

Uczestnicy spotkania zgodzili się kontynuować ścisłą współpracę, aby w dalszym stopniu budować cyberpotencjał swoich państw, co powinno też wpływać na zdolności prewencyjne i odstraszać wrogów.

Przypomnijmy, że podczas szczytu NATO w Wilnie (11-12 lipca) podjęto istotne decyzje w zakresie wzmocnienia cyberobrony wspólnoty. Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście: „Szczyt NATO w Wilnie. Cyberoperacje jak atak zbrojny?”.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama