Reklama

Armia i Służby

Wojna: ryzyko dużego ataku w Polsce. Wojsko działa

wojna Ukraina
Autor. Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/Twitter

Wojna w Ukrainie wpływa na bezpieczeństwo Polski. Jak bardzo? Każdego dnia podejmowane są próby ataków na wojskową infrastrukturę naszego kraju – wskazuje w rozmowie z CyberDefence24.pl gen. bryg. Karol Molenda, Dowódca DKWOC. Siły Zbrojne RP i służby cywilne nie pozostają bierne wobec działań wroga. 

Reklama

Inwazja Rosji na Ukrainę sprawia, że wzrasta poziom zagrożenia z perspektywy Polski. „Jest bardzo duże prawdopodobieństwo dużego ataku w cyberprzestrzeni” – mówi przed naszymi kamerami gen. Karol Molenda, Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Tymi słowami tłumaczy przesłanie, jakie kryje się za wprowadzeniem w naszym kraju stopnia alarmowego CHARLIE-CRP (trzeciego w czterostopniowej skali). 

Reklama

Czytaj też

Reklama

Przedstawiciel Sił Zbrojnych RP podkreśla także, że każdego dnia mają miejsce różnego rodzaju próby ataków na wojskową infrastrukturę Polski. Jednak pomimo aktywności wrogich podmiotów, nie doszło do żadnego poważnego incydentu nad Wisłą. To efekt zaangażowania cyberwojsk, służb cywilnych i całego środowiska ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa.

Potwierdza to chociażby operacja zdemaskowania kampanii i narzędzi rosyjskiego wywiadu, przeprowadzona przez SKW i CERT Polska. Jak informowaliśmy, chodzi o ujawnienie działań grupy Cozy Bear (APT29), powiązanej ze Służbą Wywiadu Zagranicznego Rosji. Celem ataków były MSZ i placówki dyplomatyczne państw NATO, UE i Afryki. 

„Zespoły odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo wykonały kawał dobrej roboty” – zaznacza gen. bryg. Karol Molenda.  

Cała rozmowa o wojnie w Ukrainie, Rosji i Polsce z generałem Wojska Polskiego jest dostępna na naszym kanale YouTube:

YouTube cover video

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze (2)

  1. MiP

    Wojsko pokazało jak działa gdy ruska rakieta sobie przez pół Polski leciała i cywil ją przypadkiem po kilku miesiącach znalazł

  2. AdSumus

    O czym wy tu piszecie? Ataki na infrastrukturę są co dziennie. Duże ataki z użyciem zaawansowanych narzędzi prowadzone przez obce wojska cyber.. Bo tak to trzeba taktować. Było co najmniej kilka naście. Co więcej niektóre się udały. Mowa tu o dużym udanym ataku który wyłączy część infrastruktury i dostanie się to do mediów? O to chodzi?

Reklama