Rusza druga edycja konkursu, w ramach którego Państwowy Instytut Badawczy NASK udziela wsparcia akcjom edukacyjnym z zakresu cyberbezpieczeństwa. Najlepsze inicjatywy otrzymają z Funduszu Wspierania Inicjatyw Edukacyjnych łącznie 25 tys. zł dofinansowania.
Celem konkursu jest wyłonienie i dofinansowanie projektów służących bezpiecznemu i twórczemu wykorzystywaniu nowych technologii w edukacji informatycznej społeczeństwa. To już druga edycja w tegorocznym cyklu, którego tematem przewodnim jest „Cyberbezpieczeństwo”. Tym razem pod uwagę brane będą inicjatywy związane z technologicznymi aspektami cyberbezpieczeństwa.
Technologie cyfrowe to dla dzieci i młodzieży codzienność. To od nas dorosłych w dużym stopniu zależy, czy będą one umiały funkcjonować w takim otoczeniu. Instytut NASK od wielu lat angażuje się w edukowanie społeczeństwa na temat bezpiecznego korzystania z nowych technologii. Instytut prowadzi też badania na temat zachowania dzieci i młodzieży w internecie jak „Nastolatki 3.0”, organizuje kampanie społeczne i generuje treści edukacyjne pomocne w nowoczesnej edukacji.
Szkolenia z bezpiecznego posługiwania się oprogramowaniem i sprzętem czy warsztaty na temat cyberzagrożeń – to tylko niektóre z akcji edukacyjnych rozwijających kompetencje cyfrowe, jakie mogą otrzymać dofinansowanie od NASK. Nadesłane wnioski zostaną ocenione przez Kapitułę Funduszu, złożoną z wiodących specjalistów w dziedzinie informatyki, edukacji medialnej i zastosowania nowych technologii w edukacji.
Pierwsza edycja konkursu – związana ze społecznymi i edukacyjnymi aspektami cyberbezpieczeństwa – spotkała się z dużym zainteresowaniem szkół. Różnorodne pomysły na akcje edukacyjne nadsyłały placówki z wielu regionów Polski, znajdujące się także poza dużymi ośrodkami. To pokazuje, że dla wielu nauczycieli niezwykle ważna jest edukacja uczniów w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Wnioski o dofinansowanie w ramach funduszu Wspierania Inicjatyw Edukacyjnych w NASK mogą składać osoby fizyczne i prawne, organizacje pozarządowe oraz publiczne i niepubliczne jednostki oświatowe.
Druga edycja konkursu potrwa od 4 do 30 listopada br. Regulamin funduszu i wnioski można pobrać ze strony Instytutu.
Informacja prasowa NASK