Reklama

Polityka i prawo

Strażacy dostaną ekstra kasę? Uwagi MSWiA do strategicznej ustawy

Państwowa Straż Pożarna według MSWiA powinna dostawać dodatki z Funduszu Cyberbezpieczeństwa
Państwowa Straż Pożarna według MSWiA powinna dostawać dodatki z Funduszu Cyberbezpieczeństwa
Autor. mł. asp. Łukasz Rutkowski/ oficjalne konto X - Państwowa Straż Pożarna

Nowelizację ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa czeka długa droga, a swoje uwagi przekazały także inne resorty. MSWiA oczekuje między innymi objęcia Funduszem Cyberbezpieczeństwa i tzw. świadczeniem teleinformatycznym także Państwową Straż Pożarną.

Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa to najważniejszy dokument dla rynku - problem w tym, że już dawno nie odpowiada na współczesne wyzwania, bo powstał w 2018 roku. Próba jego znowelizowania to saga, która - jak na razie - się nie kończy. Wciąż też trudno szacować, kiedy mógłby zostać podpisany przez prezydenta i wejść w życie.

Jak informowaliśmy na łamach CyberDefence24,8 października br. Ministerstwo Cyfryzacji  zaprezentowało 18. wersję noweli. Ma ona wdrażać przepisy wynikające z unijnej dyrektywy NIS2, a czas na jej implementację upłynął dokładnie 17 października br

To 18. wersja projektu, w której uwzględniono ok. 70 proc. uwag rynku (zgłoszono 215 stanowisk i łącznie 1567 uwag). O najważniejszych zmianach pisaliśmy w tym materiale: 18. wersja nowelizacji KSC. Polska nie wyrobi się z implementacją NIS2?

Reklama

MSZ chce odpowiadać za cyberdyplomację

Projekt nowelizacji na etapie Komitetu ds. Europejskich otrzymał także szereg uwag od resortów. Stanowisko Ministerstwa Spraw Zagranicznych opisywaliśmy szczegółowo w tym materiale.

Wynika z niego, że oczekuje ono wzmocnienia pozycji szefa resortu pod kątem wpływu na cyberbezpieczeństwo w ujęciu międzynarodowym czy prowadzenia cyberdyplomacji i budowania relacji z sąsiadami.

Czytaj też

MSWiA: Strażakom należy się świadczenie teleinformatyczne

Na tapet wzięliśmy kolejne stanowisko w ramach zgłoszonych uwag - tym razem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Podtrzymuje ono, że należy objąć tzw. świadczeniem teleinformatycznym - poza pracownikami UODO oraz KAS - także Państwowej Straży Pożarnej.

W opinii przygotowanej przez Macieja Duszczyka, podsekretarza stanu w MSWiA czytamy: „Państwowa Straż Pożarna, poprzez zatrudnienie w niej specjalistów w zakresie informatyki i cyberbezpieczeństwa, realizuje zadania wymienione w art. 2 ust. 9 ustawy z dnia 2 grudnia 2021 r. o szczególnych zasadach wynagradzania osób realizujących zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Osoby wykonujące te zadania w strukturze Państwowej Straży Pożarnej są odpowiednio przeszkolone w tym obszarze, a także w zakresie identyfikacji i reagowania na cyberzagrożenia. Posiadają wysokie kwalifikacje, które podnoszą na bieżąco zgodnie z najnowszymi zmianami technologicznymi, normami i wymaganiami w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Osoby te wykonują także dodatkowe obowiązki, jakie nakłada na urzędy dyrektywa NIS2” - zaznaczono.

Jako argument podano też fakt, że „Państwowa Straż Pożarna posiada elementy infrastruktury krytycznej, których nieprawidłowe działanie w przypadku ewentualnego cyberataku może stanowić ryzyko doprowadzenia do poważnych i negatywnych konsekwencji dotyczących koordynacji, zarządzania, kierowania i uczestnictwa w akcjach ratowniczych na terenie całego kraju”.

MSWiA dobitnie też stwierdza: „W związku z powyższym Państwowa Straż Pożarna powinna zostać uwzględniona w art. 5 ustawy z dnia 2 grudnia 2021 r. o szczególnych zasadach wynagradzania osób realizujących zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa.”

Jednocześnie resort zwraca uwagę, że w projekcie nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC) skierowanym na Komitet ds. Europejskich uwzględniono świadczenie teleinformatyczne dla pracowników Urzędu Ochrony Danych Osobowych oraz Krajowej Administracji Skarbowej, a dla strażaków nie - mimo wcześniejszego wniosku w tej sprawie.

Wprowadzenie tej zmiany wymagałoby też nowelizacji ustawy o Państwowej Straży Pożarnej (z dnia 24 sierpnia 1991 r).

Czytaj też

Reklama

Co z Funduszem Cyberbezpieczeństwa?

Przypomnijmy, że z Funduszu Cyberbezpieczeństwa wypłacane są świadczenia teleinformatyczne dla specjalistów i specjalistek pracujących w sektorze państwowym, którzy zajmują się cyberbezpieczeństwem. Chodzi o „wyrównanie” stawek oferowanych na rynku komercyjnym w ten sposób, by eksperci „nie uciekali” z administracji. Zrozumiałym jest, że infrastruktura państwa potrzebuje dobrego zabezpieczenia, a nie będzie to miało miejsca bez fachowców.

W połowie kwietnia br. informowaliśmy, że wicepremier i minister Krzysztof Gawkowski zapowiadał zwiększone finansowanie Funduszu Cyberbezpieczeństwa. Chodziło o 150 proc. więcej - z dotychczasowych 100 mln zł - do 250 mln zł z budżetu państwa.

Zapytaliśmy Ministerstwo Cyfryzacji jak obecnie wygląda wypłata świadczenia teleinformatycznego dla uprawnionych za ten rok. Czekamy na odpowiedź.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama