Polityka i prawo
Minister cyfryzacji zapowiada regulacje mediów społecznościowych?
Dzięki Ministerstwu Cyfryzacji udało się przyspieszyć kilka rzeczy, m.in. rozwój e-usług. Uwagi wymagają nowe obszary, m.in. media społecznościowe - ocenił w czwartek szef tego resortu Marek Zagórski. Zakłada on, że siecią 5G jako pierwsze objęte będzie duże miasto.
"Ministerstwo Cyfryzacji udowodniło w ciągu ostatnich lat potrzebę funkcjonowania takiego ministerstwa, bo w tym czasie parę rzeczy udało się bardzo przyspieszyć, choćby rozwój e-usług, w tym m.in. liczbę Polaków posiadających profil zaufany" - powiedział w czwartek w radiowej Jedynce Zagórski.
Zdaniem szefa MC należy patrzeć na nowe obszary, które się pojawiają, i które wymagają uwagi ze strony państwa.
"Chociażby kwestie funkcjonowania mediów społecznościowych - to jest obszar, który jeszcze kilka lat temu w ogóle nie był brany pod uwagę, jako coś, co wymaga jakiejś regulacji" - powiedział.
Zagórski był pytany o to, czy będzie polskie 5G. "Tak. Generalnie będzie 5G. Przede wszystkim mówimy o spółce, o podmiocie, którego chęć założenia potwierdzili operatorzy telekomunikacyjni (...) oraz PFR i Exatel SA, czyli spółki należące do Skarbu Państwa" - powiedział szef resortu cyfryzacji.
W tym tygodniu porozumienie w sprawie rozpoczęcia prac nad koncepcją powołania spółki Polskie 5G do budowy infrastruktury usług 5G zawarły w poniedziałek grupa PFR, Exatel, Orange Polska, T-Mobile Polska oraz Plus.
"Należy zakładać, że pierwsze miasto objęte siecią 5G to będzie miasto duże, jedne z największych" - ocenił. I jak dodał, "osobiście bym stawiał na Warszawę, ale nie ma jeszcze takiej decyzji".
Minister wskazał, że 5G będzie rozwiązaniem bardzo ważnym dla biznesu i dla funkcjonowania miast.
Minister cyfryzacji, występując na wtorkowej konferencji prasowej podczas 5. Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa Cybersec w Katowicach mówił, że poniedziałkowe porozumienie określa zasady współpracy nad powołaniem operatora (roboczo nazywanego Polskim 5G), czyli spółki, która będzie konsolidowała potrzebną infrastrukturę – z wykorzystaniem m.in. infrastruktury już istniejącej.
Porozumienie zakłada m.in., że operatora 5G wskaże Skarb Państwa. Zaznaczono, że operator ten nie może świadczyć usług komercyjnych konkurencyjnych do usług świadczonych przez obecnych na Polskim rynku operatorów MNO (Mobile Network Operator). Udziałowcy, w zamian za wkład włożony w budowę sieci, otrzymaliby proporcjonalny do wkładu udział w spółce Polskie 5G.
Sieć 5G to określenie stosowane do kolejnej generacji szybkiego, mobilnego internetu. Prace nad rozwojem tego standardu związane są z rosnącą liczbą podłączonych urządzeń do internetu, a także z rozwojem internetu rzeczy. Sieć 5G ma zapewnić m.in. sprawną obsługę rosnącej liczby urządzeń ciągle podłączonych do sieci.
Do 2020 r. Komisja Europejska chce objąć siecią 5G przynajmniej po jednym mieście każdego kraju członkowskiego, a do 2025 r. powinny zostać wyposażone w nią wszystkie duże miasta w UE oraz główne szlaki transportowe. Główne parametry sieci 5G to 1 Gb/s transferu, a także opóźnienie mniejsze niż 5 milisekund oraz obsługa ponad 100 urządzeń na metr kwadratowy powierzchni.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany