Polityka i prawo
Mikroczip w szczepionce na COVID-19? YouTube walczy z dezinformującymi nagraniami
YouTube będzie blokować materiały wideo, które dezinformują na temat szczepionki przeciwko chorobie COVID-19. Usuwane mają być wszystkie filmy, które będą zawierały twierdzenia niezgodne z komunikatami uznanych organizacji ochrony zdrowia, takich jak WHO.
Serwis BBC przypomina, że należąca do Google'a platforma YouTube już wcześniej zakazała w swoim serwisie "nieuzasadnionych medycznie" twierdzeń związanych z tematyką koronawirusa SARS-CoV-2 i powodowanej przez niego chorobie.
"Szczepionka przeciwko chorobie COVID-19 może pojawić się niebawem, dlatego chcemy mieć pewność, iż wdrożyliśmy stosowną politykę pozwalającą na usuwanie dezinformacji na ten temat" - podała w oświadczeniu firma.
Przedstawiciele YouTube'a zapowiedzieli, że z serwisu usuwane będą wszystkie wprowadzające w błąd treści dotyczące szczepień na COVID-19. Chodzi m.in. o twierdzenia, że szczepionka ta może prowadzić do śmierci przyjmujących ją osób, powodować bezpłodność albo wiązać się z umieszczeniem w ich organizmach mikroczipów.
Należąca do Google'a platforma poinformowała ponadto, że od lutego tego roku usunęła ok. 200 tys. materiałów wideo dezinformujących, a tym samym stwarzających zagrożenie, których tematem był koronawirus.
Podobną do YouTube'a deklarację w kwestii usuwania treści antyszczepionkowych złożył w tym tygodniu również Facebook. Koncern Marka Zuckerberga zapowiedział, że będzie blokował wszystkie reklamy zniechęcające do szczepień. Firma nie zamierza jednak podejmować podobnych działań w stosunku do treści niesponsorowanych i komentarzy użytkowników.