Polityka i prawo
„Między konkurencją a współpracą". Rozmowy o nowym cyfrowym świecie już w marcu
Lepszy, tańszy lek. Wygodny, ekologiczny tramwaj, którym jeździmy po mieście. Aplikacja pomagająca osobom niepełnosprawnym w codziennym życiu. Prosty w obsłudze elektroniczny stetoskop, którym samodzielnie możemy zbadać dziecko, a wyniki wysłać do zdalnej diagnozy lekarzowi w dowolnej części świata. Przyjazny dziecku robot, pomagający nauczycielowi prowadzić zajęcia. To tylko niektóre z innowacji, z których mamy możliwość korzystać na co dzień, dzięki temu, że przedsiębiorcy pracują nad rozwiązaniami jutra.
Takie działania wspiera Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Przez ponad dekadę działalności przekazało już ponad 59 miliardów złotych na wsparcie prac B+R polskich przedsiębiorstw, uczelni oraz instytutów badawczych.
– Innowacje wiążą się z ryzykiem, wymagają czasu, wiedzy, badań i oczywiście pieniędzy. Wspieramy przedsiębiorców i innowatorów na tej trudnej drodze, także na tym etapie, gdy zastanawiają się, czy ich wniosek ma szanse na dofinasowanie. To nie tylko strona internetowa, punkt informacyjny, otwarte spotkania, ale także takie narzędzia jak asystent innowacji i asystent budżetowy. Za ich pomocą można samodzielnie dokonać wstępnej weryfikacji swojej koncepcji. Zależy nam na sukcesie naszych wnioskodawców, a później beneficjentów – mówi dyrektor NCBR Wojciech Kamieniecki.
Dziś przedsiębiorcy mogą korzystać z wielu programów oferowanych przez Centrum. Może to być na przykład uniwersalny program – „szybka ścieżka”, w ramach którego można wnioskować o środki na projekty z różnych dziedzin lub konkursy skoncentrowane na poszczególnych tematach jak choćby Gameinn (poświęcony sektorowi gamingowemu). Są również programy poświęcone rozwojowi nowoczesnej energetyki czy konkursy dedykowane konkretnym regionom naszego kraju.
Blisko nas
Przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju spółka Moose opracowuje system SmartBRAKE, czyli inteligentny system asekuracji ruchu i trasy roweru. Dzięki temu projektowi możliwy będzie monitoring oraz zwiększenie bezpieczeństwa jazdy na rowerze dzieci i młodzieży. System będzie się składać z połączonych ze sobą funkcjonalności. Należy do nich moduł hamujący zamontowany na rowerze dziecka, opaska na rękę lub przycisk instalowany na rowerze rodzica, wyzwalający zdalne hamowanie, a także moduł sterowania nadzorującego hamowanie, posiadający układ nawigacyjny oraz inercyjną jednostkę pomiarową. Pozwolą one na dokładne oszacowanie aktualnej prędkości jazdy i pozycji geograficznej. Natomiast aplikacja mobilna, w wersji dla rodzica i dziecka, umożliwi konfigurację dopuszczalnej prędkości jazdy dziecka oraz obszaru, po którym może się ono poruszać.
Kolejnym ciekawym projektem jest Toucan Assistant, czyli system sztucznej inteligencji do aktywizacji osób starszych i poprawy ich jakości życia, opracowywany przez firmę Toucan Systems. W związku ze starzeniem się społeczeństwa, wzrasta zapotrzebowanie na opiekę nad seniorami, a obecny tryb życia często nie pozwala członkom rodziny na poświęcenie im dostatecznej ilości czasu. Toucan Assistant ma na celu rozwiązać problem samotności wśród osób starszych, który negatywnie wpływa na ich zdrowie psychiczne i fizyczne. Rozwiązanie oparte na rozbudowanej sztucznej inteligencji, będzie mieć cztery filary: aktywizację, tworzenie społeczności, komunikację oraz opiekę. Toucan Assistant zostanie zaprojektowany tak, by osoby starsze nie miały trudności z jego obsługą.
To tylko dwa z ponad dwunastu tysięcy przykładów realizowanych projektów. By poznać więcej takich przykładów wystarczy wejść na stronę NCBR. Zagadnienia dotyczące rozwiązań smart oraz zastosowania m.in. sztucznej inteligencji będą przedmiotem 12. Forum Gospodarczego Time, który odbędzie się 9-10 marca w Warszawie.
Organizatorami wydarzenia są największe organizacje gospodarcze: Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, Polska Izba Komunikacji Elektronicznej, Fundacja Digital Poland, Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej, Konfederacja Lewiatan, Fundacja Teraz Polska, Niemieckie Stowarzyszenie Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego ZVEI, Związek Polska Cyfrowa, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Związek Banków Polskich.
Patronat Honorowy: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Infrastruktury, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Digital Europe.
Partnerzy Strategiczni: Orange, Play, Plus, T-Mobile, Huawei
Partnerzy: Atende, Comp, Cyfrowy Polsat, Emitel, Ericsson, Eutelsat, Google, Multimedia, Netia, Nokia, Samsung, Siemens, UPC, Lexus.
Szczegółowe informacje na temat Forum Gospodarczego TIME wraz z programem dostępne są na: .fgtime.pl
Uczestnictwo dla dziennikarzy i administracji państwowej jest BEZPŁATNE po wcześniejszej rejestracji na stronie fgtime.pl
Informacja prasowa organizatora