Polityka i prawo
Microsoft ostrzega przed nową kampanią cyberataków. Celem również Polska
Microsoft wykrył nową kampanię hakerską, której celem są europejskie think tanki odpowiedzialne za bezpieczeństwo i integralność procesów wyborczych w Europie.
W oświadczeniu wydanym przez przedstawicieli Microsoft stwierdzono, że firma zauważyła działania ukierunkowane na „europejskie instytucje demokratyczne” w ramach prac prowadzonych przez Threat Intelligence Center (MSTIC) oraz Digital Crimes Unit (DCU).
Hakerzy, należący do rosyjskiej grupy Strontium, znanej również jako Fancy Bear lub APT28, rozsyłali wiadomości do pracowników oraz personelu odpowiedzialnego za monitorowanie procesów wyborczych oraz śledzeniem kampanii dezinformacyjnych. Celem cyberprzestępców było zachęcenie odbiorców do klikania we wskazane linki, co umożliwiałoby hakerom zdobycie poufnych informacji i danych. Według liczb przedstawionych przez Microsoft, przedstawiciele grupy Fancy Bear zaatakowali 104 adresy e-mail znajdujące się w Belgii, Francji, Niemczech, Polsce, Rumunii oraz Serbii.
Jak wskazuje Karen Donfried, prezes The German Marshall Fund, ataki nie były zaskoczeniem. „Wszystko, co robimy jako organizacja, od naszych badań politycznych po pracę na rzecz wzmocnienia społeczeństwa obywatelskiego, jest poświęcone ochronie wartości demokratycznych. Atak na te wartości jest prawdziwy” – zaznaczyła ekspert.
Karen Donfried podkreśla, że jej organizacja będzie współpracować z Microsoftem w celu ograniczenia naruszeń bezpieczeństwa. Wzmożona aktywność hakerów pokazuje, iż nie tylko kandydaci oraz partie polityczne są zagrożone cyberatakami, ale również ośrodki analityczne.
„W związku z europejskimi wyborami parlamentarnymi tej wiosny i amerykańskimi wyborami prezydenckimi w przyszłym roku, ważniejsze niż kiedykolwiek jest, abyśmy byli czujni, w celu ochrony naszych demokracji przed zagraniczną ingerencją w cyberprzestrzeni” – wskazuje przedstawicielka Marshall Fund.