Reklama

Polityka i prawo

Krok do przodu w ustawie dot. e-Płatności i e-Pełnomocnictwa

klawiatura
Autor. Toshiyuki IMAI/Flickr/CC BY-SA 2.0

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem e-administracji została w czwartek przyjęta przez Stały Komitet Rady Ministrów. Dotyczy ona m.in. rozwoju e-usług i informatyzacji.

Reklama

O przyjęciu projektu poinformował Maciej Górski, dyrektor Departamentu Zarządzania Systemami w Ministerstwie Cyfryzacji. Jak określił, "to kluczowa ustawa dla obywateli i administracji, jeśli chodzi o e-usługi i informatyzację".

Reklama

Dokument zakłada między innymi wprowadzenie e-Pełnomocnictwa (Rejestr Pełnomocnictw Elektronicznych); e-Płatności; nowe zasady udostępniania usług online; zmiany poprawiające użyteczność e-Doręczeń. Projekt wprowadza zmiany w 46 ustawach.

Czytaj też

Co zakłada ustawa?

Celem ustawy ma być wprowadzenie zmian prawnych, które mają usprawnić i wpłynąć na funkcjonowanie e-administracji - czytamy w opisie projektu.

Reklama

Projekt dotyczy między innymi regulacji funkcjonowania systemu teleinformatycznego GOV.pl; narzędzi służących do zarządzania elektroniczną dokumentacją i jej archiwizowania; podniesienia skuteczności oraz bezpieczeństwa procesów ustalania tożsamości osób fizycznych w kwestii weryfikacji wizerunku twarzy osoby fizycznej z wizerunkiem tej osoby przechowywanym w Rejestrze Dowodów Osobistych; wprowadzenie możliwości stosowania nowej metody zdalnej weryfikacji tożsamości osoby fizycznej, wnioskującej o wydanie kwalifikowanego certyfikatu; czy wprowadzenie podstawy prawnej, by wdrożyć nowe usługi e-administracji w kwestii np. zmiany nazwiska rozwiedzionemu małżonkowi; czy np. cudzoziemcom - na złożenie wniosku elektronicznie o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, wniesienie wniosku o nadanie obywatelstwa polskiego i o wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego.

Czytaj też

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze