Polityka i prawo
Komisja Europejska nie przekaże Polsce dowodów ws. TikToka
„Zwróciliśmy się do Komisji Europejskiej z prośbą o przedstawienie dowodow na to, że aplikacja TikTok jest niebezpieczna da użytkowników. Komisja odpowiedziała, że konkretnych dowodów nie przedstawi” - przekazał minister Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. W jego opinii unijny organ „może ich po prostu nie mieć”.
W czwartek na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego odbył się wykład ministra Janusza Cieszyńskiego dotyczący rewolucji cyfrowej. W jego trakcie zapytaliśmy ministra o wprowadzenie ewentualnych ograniczeń dotyczących korzystania z TikToka przez urzędników.
Jak informowaliśmy na łamach CyberDefence24, minister Cieszyński na początku marca na antenie Polsat News przekazał, że rząd zwróci się do partnerów europejskich o przedstawienie "konkretnych, technicznych dowodów" potwierdzających ryzyko i zagrożenia dla bezpieczeństwa, wynikające z korzystania z aplikacji TikTok. Zapytany dziś przez nasz portal o to, na jakim etapie jest sprawa i czy otrzymano już jakieś odpowiedzi, minister omówił przykład stanowiska Komisji Europejskiej.
"Zwróciliśmy się do Komisji Europejskiej z prośbą o przedstawienie dowodow na to, że aplikacja TikTok jest niebezpieczna da użytkowników. Komisja odpowiedziała, że konkretnych dowodów nie przedstawi" - poinformował pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. W jego opinii unijny organ "może ich po prostu nie mieć".
🚨Komisja Europejska nie przedstawi Polsce dowodów ws. TikToka❗️Chodzi o zakaz używania apki na służbowych urządzeniach📲
— CyberDefence24 (@CyberDefence24) March 30, 2023
"Wnioskuję, że może ich nie mieć w ogóle" - stwierdził @jciesz (@CyfryzacjaKPRM). pic.twitter.com/0qsiTAowxd
Minister Cieszyński nazwał dyskusję wokół aplikacji sprawą "stricte polityczną". "Warto zauważyć, że dzisiaj TikTok jest defacto zakazany na urządzeniach służbowych. Nie jest aplikacją wykorzystywaną do pracy, a to jest fundament każdej polityki bezpieczeństwa" - stwierdził minister.
Minister @jciesz (@CyfryzacjaKPRM) o zamieszaniu wokół #TikTok:
— CyberDefence24 (@CyberDefence24) March 30, 2023
"W mojej ocenie jest to sprawa stricte polityczna".
Zgadzacie się❓🤔
"Efekt, który chcą osiągnąć np. Amerykanie (ws. zakazu na urządzeniach dla urzędników - red.) jest de facto w Polsce osiągnięty" – stwierdził.
"Realnie jestem przekonany, że na urządzeniach urzędników nie ma TikToka, bo są polityki bezpieczeństwa, które to po prostu uniemożliwiają" – dodał minister.
"Jeśli wczytamy się w stanowisko Rady ds. Cyfryzacji, to sama ona zauważa, że jeśli mamy osobny telefon do TikToka, to jest okej" – dodał.
Więcej na temat zamieszania politycznego ws. korzystania z TikToka przez urzędników można przeczytać TUTAJ .
Czytaj też
Czwarta rewolucja przemysłowa szansą dla Polski?
Wykład ministra Cieszyńskiego w dużej mierze poświęcony był kwestii rewolucji przemysłowej. Jego zdaniem stoimy przed wielką szansą, aby po raz pierwszy w dziejach w pełni uczestniczyć w dziejących się przemianach i być ich beneficjentami.
"Ze względów historycznych Polska nie mogła uczestniczyć na pełnoprawnych warunkach w trzech poprzednich rewolucjach przemysłowych. Czwarta rewolucja, której obecnie doświadczamy, jest pierwszą, na którą mamy szansę realnie się załapać" – stwierdził minister Cieszyński podczas wykładu na UW.
Według Janusza Cieszyńskiego, sprawne przebieganie tego procesu jest w dużej mierze uzależnione od współpracy międzynarodowej, a szczególnie tej na poziomie państw europejskich. Tym czego potrzeba, jest przyspieszenie prac nad sfinalizowaniem pewnych projektów. Mowa tu np. o European Chips Act.
"Europa musi dogadywać się szybciej" – dodał przedstawiciel Cyfryzacji KPRM.
Czytaj też
Cyfrowe państwo
Wykład poświęcony był również działaniom departamentu w zakresie cyfryzacji państwa. Jednym z poruszonych tematów była aplikacja mObywatel .
"Cyfrowe państwo ma kilka zalet. To większa oszczędność czasu i pieniędzy. To także większa transparentność. Dzięki rewolucji cyfrowej można z większą łatwością aktywizować zawodowo osoby z niepełnosprawnościami" - powiedział Janusz Cieszyński (Cyfryzacja KPRM).
"Brak inwestycji w cyfrowe państwo może być blokerem dla gospodarki cyfrowej" – powiedział minister.
Zdaniem Janusza Cieszyńskiego cyfryzacja usług powinna również wpływać pozytywnie na wyrównywanie szans. Jak zauważył minister, w ostatnich latach wzrosła liczba osób z niepełnosprawnościami, które podjęły się pracy zawodowej, ale wciąż – wykorzystując możliwości cyfrowe – można zadbać o to, aby aktywizować zawodowo więcej takich osób.
Po wykładzie przyszła kolej na pytania z sali. Jedno z nich dotyczyło ewentualnej możliwości głosowania w wyborach parlamentarnych za pośrednictwem internetu. Zdaniem ministra Cieszyńskiego "e-voting jest możliwy, ale obecnie nie jest uznawany za priorytet w działaniach Cyfryzacji KPRM".
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany