Reklama

Polityka i prawo

Komisja Europejska nie przekaże Polsce dowodów ws. TikToka

Komisja Europejska
Autor. LIBER Europe/Flickr/CC BY 2.0

„Zwróciliśmy się do Komisji Europejskiej z prośbą o przedstawienie dowodow na to, że aplikacja TikTok jest niebezpieczna da użytkowników. Komisja odpowiedziała, że konkretnych dowodów nie przedstawi” - przekazał minister Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. W jego opinii unijny organ „może ich po prostu nie mieć”.

Reklama

W czwartek na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego odbył się wykład ministra Janusza Cieszyńskiego dotyczący rewolucji cyfrowej. W jego trakcie zapytaliśmy ministra o wprowadzenie ewentualnych ograniczeń dotyczących korzystania z TikToka przez urzędników.

Reklama

Jak informowaliśmy na łamach CyberDefence24, minister Cieszyński na początku marca na antenie Polsat News przekazał, że rząd zwróci się do partnerów europejskich o przedstawienie "konkretnych, technicznych dowodów" potwierdzających ryzyko i zagrożenia dla bezpieczeństwa, wynikające z korzystania z aplikacji TikTok. Zapytany dziś przez nasz portal o to, na jakim etapie jest sprawa i czy otrzymano już jakieś odpowiedzi, minister omówił przykład stanowiska Komisji Europejskiej.

"Zwróciliśmy się do Komisji Europejskiej z prośbą o przedstawienie dowodow na to, że aplikacja TikTok jest niebezpieczna da użytkowników. Komisja odpowiedziała, że konkretnych dowodów nie przedstawi" - poinformował pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. W jego opinii unijny organ "może ich po prostu nie mieć".

Reklama

Minister Cieszyński nazwał dyskusję wokół aplikacji sprawą "stricte polityczną". "Warto zauważyć, że dzisiaj TikTok jest defacto zakazany na urządzeniach służbowych. Nie jest aplikacją wykorzystywaną do pracy, a to jest fundament każdej polityki bezpieczeństwa" - stwierdził minister.

"Efekt, który chcą osiągnąć np. Amerykanie (ws. zakazu na urządzeniach dla urzędników - red.) jest de facto w Polsce osiągnięty" – stwierdził.

"Realnie jestem przekonany, że na urządzeniach urzędników nie ma TikToka, bo są polityki bezpieczeństwa, które to po prostu uniemożliwiają" – dodał minister.

"Jeśli wczytamy się w stanowisko Rady ds. Cyfryzacji, to sama ona zauważa, że jeśli mamy osobny telefon do TikToka, to jest okej" – dodał.

Więcej na temat zamieszania politycznego ws. korzystania z TikToka przez urzędników można przeczytać TUTAJ .

Czytaj też

Czwarta rewolucja przemysłowa szansą dla Polski?

Wykład ministra Cieszyńskiego w dużej mierze poświęcony był kwestii rewolucji przemysłowej. Jego zdaniem stoimy przed wielką szansą, aby po raz pierwszy w dziejach w pełni uczestniczyć w dziejących się przemianach i być ich beneficjentami.

Wykład ministra Janusza Cieszyńskiego Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
Wykład ministra Janusza Cieszyńskiego Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
Autor. Michał Górski (CyberDefence24)

"Ze względów historycznych Polska nie mogła uczestniczyć na pełnoprawnych warunkach w trzech poprzednich rewolucjach przemysłowych. Czwarta rewolucja, której obecnie doświadczamy, jest pierwszą, na którą mamy szansę realnie się załapać" – stwierdził minister Cieszyński podczas wykładu na UW.

Według Janusza Cieszyńskiego, sprawne przebieganie tego procesu jest w dużej mierze uzależnione od współpracy międzynarodowej, a szczególnie tej na poziomie państw europejskich. Tym czego potrzeba, jest przyspieszenie prac nad sfinalizowaniem pewnych projektów. Mowa tu np. o European Chips Act.

"Europa musi dogadywać się szybciej" – dodał przedstawiciel Cyfryzacji KPRM.

Czytaj też

Cyfrowe państwo

Wykład poświęcony był również działaniom departamentu w zakresie cyfryzacji państwa. Jednym z poruszonych tematów była aplikacja mObywatel .

"Cyfrowe państwo ma kilka zalet. To większa oszczędność czasu i pieniędzy. To także większa transparentność. Dzięki rewolucji cyfrowej można z większą łatwością aktywizować zawodowo osoby z niepełnosprawnościami" - powiedział Janusz Cieszyński (Cyfryzacja KPRM).

"Brak inwestycji w cyfrowe państwo może być blokerem dla gospodarki cyfrowej" – powiedział minister.

Zdaniem Janusza Cieszyńskiego cyfryzacja usług powinna również wpływać pozytywnie na wyrównywanie szans. Jak zauważył minister, w ostatnich latach wzrosła liczba osób z niepełnosprawnościami, które podjęły się pracy zawodowej, ale wciąż – wykorzystując możliwości cyfrowe – można zadbać o to, aby aktywizować zawodowo więcej takich osób.

Po wykładzie przyszła kolej na pytania z sali. Jedno z nich dotyczyło ewentualnej możliwości głosowania w wyborach parlamentarnych za pośrednictwem internetu. Zdaniem ministra Cieszyńskiego "e-voting jest możliwy, ale obecnie nie jest uznawany za priorytet w działaniach Cyfryzacji KPRM".

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze