Reklama

Polityka i prawo

Kolejny incydent na linii Iran-USA. Hezbollah celem cyberataku

Fot. Chairman of the Joint Chiefs of Staff/flickr
Fot. Chairman of the Joint Chiefs of Staff/flickr

Stany Zjednoczone przeprowadziły zorganizowany cyberatak na sponsorowany przez Iran Kata’ib Hezbollah. Głównym celem Amerykanów było sparaliżowanie ich zdolności komunikacyjnych oraz ograniczenie możliwości prowadzenia działań wojskowych.

Jak informuje dwóch amerykańskich urzędników państwowych, którzy wiedzieli o całej operacji, celem cyberataku było sparaliżowanie zdolności komunikacyjnych Kata'ib Hezbollah. Departament Obrony USA odmówił komentarza w tej sprawie. „US Central Command odmawia komentarza na temat potencjalnego cyberataku” – podkreślił kpt. William Urban, odpowiedzialny za operacje wojskowe w regionie Bliskiego Wschodu. Obecnie nie można stwierdzić z pewnością czy operacja zakończyła się sukcesem.  

Cała sytuacja jest wynikiem napięcia w regionie Zatoki Perskiej, gdzie w ostatnim czasie dochodziło do licznych incydentów. Stany Zjednoczone oskarżyły Iran o atak na statki oraz okręty, czemu Teheran stanowczo zaprzecza. Jednak zestrzelenie amerykańskiego drona przez irańskie siły stało się faktem. Sytuacja przyczyniła się do zaostrzenia konfliktu.

Kata'ib Hezbollah został uznany w 2009 roku przez Stany Zjednoczone jako zagraniczna organizacja terrorystyczna. Grupa jest sponsorowana przez Iran. Według ekspertów takie siły zastępcze są szczególnie niebezpieczne, ponieważ posiadają dostęp do irańskiego arsenału broni rakietowej. Według raportu Departamentu Stanu USA z 2018 roku oddziały Kata'ib Hezbollah są odpowiedzialne za wrogie operacje wymierzone w siły USA oraz koalicyjne w Iraku, w tym atak z 2011 roku w Bagdadzie, w którym zginęło 5 amerykańskich żołnierzy.

Reklama

Komentarze

    Reklama