Reklama

Polityka i prawo

Kaczyński stawi się na komisji śledczej ws. Pegasusa. "Sens wyłącznie propagandowy"

Jarosław Kaczyński
Jarosław Kaczyński
Autor. Piotr Muller/Twitter.com

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił we wtorek, że sens istnienia komisji śledczej ws. Pegasusa jest wyłącznie propagandowy. Dodał jednocześnie, że będzie na posiedzeniu komisji, ponieważ „ma obowiązek być”.

Jarosław Kaczyński pytany we wtorek na konferencji prasowej, czy pojawi się na posiedzeniu komisji ws. Pegasusa, powiedział, że będzie na posiedzeniu, „bo ma obowiązek być”.

Komisja śledcza wezwała prezesa PiS na piątek. „Obawiam się, że tam będzie wiele pytań, na które ja nie jestem w stanie odpowiedzieć, bo po prostu moja orientacja w tej sprawie (…) obawiam się, niewiele przekracza, a może w ogóle nie przekracza tego, co jest w tej chwili w mediach” - mówił prezes PiS.

Jego zdaniem, sens istnienia komisji śledczej jest propagandowy, a TVN m.in. odpowiada za „urojoną rzeczywistość dyktatury, nadużyć, inwigilacji”. „To jest takie sądzenie po sobie” - ocenił.

Czytaj też

Przesłuchanie Kaczyńskiego 15 marca

Prezes PiS ma być przesłuchany 15 marca. Przewodnicząca komisji Magdalena Sroka (PSL-TD) uzasadniła wybór Kaczyńskiego na pierwszego świadka jego odpowiedzialnością za działania PiS rządzącej do grudnia 2023 r., a podczas rządów PiS „dokonano zakupu systemu Pegasus, który działał bez jakiejkolwiek podstawy”.

W wywiadzie z naszym serwisem Magdalena Sroka mówiła: „Patrząc na postawę polityków Zjednoczonej Prawicy wzywanych przez inne komisje, spodziewam się, że Jarosław Kaczyński stawi się na przesłuchanie. Natomiast może zasłaniać się brakiem pamięci. Osobiście uważam, że Jarosław Kaczyński, który jako pierwszy w Polsce potwierdził zakup Pegasusa, powinien odpowiedzieć na pytanie jak wyglądał proces decyzyjny w tej kwestii i czy miał wiedzę kto był przedmiotem inwigilacji”.

Relacje z przebiegu posiedzeń komisji śledczej ds. Pegasusa można na bieżąco śledzić na łamach naszego serwisu. W czasie pierwszego spotkania członkowie przegłosowali wnioski o powołanie na świadków - poza Jarosławem Kaczyńskim - także: Zbigniewa Ziobry, Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Skierowane zostaną również pisma do służb specjalnych - w tym AW, ABW i CBA i ministerstw o przekazanie tajnych dokumentów.

/PAP/NB

Czytaj też

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama