Reklama

Polityka i prawo

Jest zgoda ws. unijnego Aktu o czipach. Wesprze branżę półprzewodników

Autor. Ishfaq Ahmed / Unsplash

Komisja Europejska i Parlament Europejski osiągnęły konsensus w sprawie unijnego Aktu o czipach, którego celem jest wsparcie tej branży i zwiększenie udziału unijnej produkcji podzespołów w globalnym łańcuchu dostaw do 20 proc. w perspektywie 2030 r.

Reklama

Obecnie udział europejskiej produkcji czipów w światowym łańcuchu dostaw to jedynie 9 proc. Dzięki Aktowi o czipach i wsparciu branży półprzewodników na Starym Kontynencie, do 2030 r. ma się on zwiększyć do 20 proc. Nowe regulacje bowiem proponują szereg zmian, który ma ułatwić nie tylko inwestycje w produkcję, ale także badania i rozwój niezbędne do tego, aby branża mogła działać lepiej.

Reklama

Co zmieni Akt o czipach?

Reklama

Serwis Politico przypomina, że Akt o czipach to przede wszystkim poluzowanie reguł obecnie blokujących możliwość subsydiowania branży czipowej przez rządy państw członkowskich, a także utworzenie wspólnego, unijnego budżetu na wsparcie badań i rozwoju w tej branży, jak i udostępnienie narzędzi, które mają pomóc monitorować braki w łańcuchu dostaw.

Porozumienie w zakresie tego, co znajdzie się w Akcie o czipach, według serwisu zostało osiągnięte kilka tygodni wcześniej niż początkowo planowano. Nic dziwnego – półprzewodniki to obecnie gorący temat nie tylko w Europie, ale także w Stanach Zjednoczonych i Azji, gdzie przywódcy mają doskonałą świadomość tego, jak kluczowy jest rozwój w tej branży dla coraz bardziej ucyfrowionych gospodarek.

Pandemia koronawirusa pokazała, że braki w łańcuchach dostaw, jeśli chodzi o te podzespoły, wywierają wpływ niemal na każdą dziedzinę życia i mogą prowadzić do poważnych strat biznesowych. Podobnie negatywny wpływ na branżę półprzewodników mają napięcia polityczne: między Chinami a Tajwanem, a także między Chinami a USA, które od 2018 r. pozostają w stanie wojny handlowej.

Wszystko to wymusza przemyślenie tego, jak zbudowane są łańcuchy dostaw półprzewodników na świecie i przywodzi na myśl konieczność większej samodzielności – i właśnie odpowiedzią na te wyzwania ma być Akt o czipach.

Odzyskać balans

Cytowany przez Politico komisarz ds. rynku wewnętrznego UE Thierry Breton powiedział, że nowe regulacje „pozwolą ponownie zbalansować i zabezpieczyć łańcuchy dostaw czipów oraz zredukować naszą zbiorową zależność od Azji ".

Na pomoc branży czipowej w ramach subsydiów planowane jest ponad 43 mld euro.

Zainteresowanie produkcją czipów w Europie i deklaracje inwestycji złożyły już m.in. takie firmy, jak Intel , STMicroelectronics i GlobalFoundries, które planują rozwój w Niemczech i Francji.

Inwestycję w Europie ma również rozważać tajwański TSMC, ale w tej kwestii nie zapadły jeszcze ostateczne decyzje – czytamy.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama