Reklama

Polityka i prawo

Niderlandy ograniczą sprzedaż technologii czipowych do Chin

Autor. Fritzchens Fritz / Flickr

Rząd Niderlandów planuje wdrożenie dodatkowych ograniczeń eksportowych, dotyczących maszyn niezbędnych do produkcji zaawansowanych czipów procesorowych. Plany te są zbieżne z obecną polityką sankcyjną USA.

Reklama

Niderlandzki rząd ogłosił wprowadzenie dodatkowych restrykcji eksportowych w minioną środę. Tym samym, Haga dołącza do Waszyngtonu, którego celem jest ograniczenie dostępu Chin do materiałów, technologii i środków produkcji niezbędnych do wytwarzania zaawansowanych podzespołów komputerowych.

Reklama

Co planują Niderlandy?

Reklama

W liście, który minister ds. handlu zagranicznego i współpracy na rzecz rozwoju Niderlandów Liesje Schreinemacher wysłała do polityków, nakreślono planowane przez rząd ograniczenia eksportowe dotyczące przede wszystkim dostępu Chin do maszyn służących do produkcji zaawansowanych czipów procesorowych.

„W świetle rozwoju technologicznego i kontekstu geopolitycznego, rząd stwierdził, że konieczne jest – dla bezpieczeństwa (między)narodowego – rozciągnięcie obecnie obowiązujących kontroli eksportowych dot. określonych sprzętów służących do produkcji półprzewodników" – napisała Schreinemacher.

Serwis internetowy brytyjskiego nadawcy publicznego BBC podaje, że kontrole eksportowe obejmą m.in. sprzęt produkowany przez niderlandzką firmę ASML, która jest kluczowym elementem globalnego łańcucha dostaw w tej branży.

Chiny zgłaszają sprzeciw

Chiny, w odpowiedzi , złożyły oficjalną notę sprzeciwu wobec działań niderlandzkich polityków. Jak przytacza BBC, w jej treści władze w Pekinie wyraziły nadzieję, że Niderlandy „nie będą podążały ścieżką nadużyć kontroli eksportowych, którą obrały niektóre kraje" (chodzi o USA – red.).

Stany Zjednoczone bardzo często nazywane są „technologicznym hegemonem" – przypomina BBC i zwraca uwagę, że czipy to technologie kluczowe nie tylko dla rozwoju technologicznego obu krajów, ale także dla rywalizacji miltarnej.

Rzeczniczka ministerstwa spraw zagranicznych Chin ocenia, że niderlandzkie plany ukierunkowane są na „pozbawienie Chin ich prawa do rozwoju".

To jednak nie pierwszy ruch Niderlandów ograniczający dostęp Chin do technologii czipowych – decyzje takie zapadały już wcześniej. W 2019 r. wspomniana wyżej firma ASML dostała zakaz sprzedawania swojej najbardziej zaawansowanej technologii maszyn litograficznych do Chin.

Amerykańska presja

Nie odbyło się to bez presji ze strony Stanów Zjednoczonych , które w zakresie sankcji ograniczających eksport technologii czipowych do Chin naciskały zarówno na Niderlandy, jak i na Japonię.

BBC wspomina, że amerykańska polityka nie podoba się nie tylko Chinom – krytycznie do niej odnosi się również Korea Południowa, ojczyzna elektronicznego giganta i największego producenta czipów pamięci – koncernu Samsung.

Zdaniem rządu w Seulu, „warunki narzucane przez ustawę Akt o czipach (pisaliśmy o niej tutaj ) mogą pogłębić niepewność sektora biznesowego, naruszać prawa firm w zakresie zarządzania i praw do technologii, a także sprawić, że USA nie będą tak atrakcyjną opcją inwestycyjną".

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama