Polityka i prawo
Hiszpania na czele Rady Unii Europejskiej. Co to znaczy dla AI Act?
Hiszpania objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej 1 lipca. Jednym z priorytetów Madrytu ma być osiągnięcie politycznego porozumienia co do przepisów Aktu o sztucznej inteligencji (AI Act).
Hiszpania obejmując prezydencję w Radzie Unii Europejskiej dała do zrozumienia, że jednym z najważniejszych priorytetów Madrytu jest osiągnięcie politycznego konsensusu wokół przepisów Aktu o sztucznej inteligencji - AI Act - pisze serwis Euractiv.
Pierwsze negocjacje mają mieć miejsce już w tym tygodniu - a przewodnimi tematami mają być kwestie takie, jak definicja sztucznej inteligencji, klasyfikacja systemów wysokiego ryzyka, a także lista przypadków użycia stwarzających duże ryzyko oraz wpływ sztucznej inteligencji na prawa podstawowe. Więcej o Akcie o sztucznej inteligencji i jego założeniach można przeczytać na łamach CyberDefence24.pl w tym tekście .
Lista priorytetów
Pierwsze spotkanie z Hiszpanią na czele Rady obejmujące negocjacje ws. AI Actu ma odbyć się w środę, 5 lipca w ramach grupy roboczej ds. telekomunikacyjnych.
Dyskusja, jak dowiedział się serwis, ma obejmować wyznaczenie pozycji Madrytu przed kolejną sesją negocjacyjną pomiędzy Radą, PE i KE, która odbędzie się z kolei 18 lipca.
Rozbieżności
Jak pisze Euractiv , Hiszpania prezentuje rozbieżności względem innych instytucji unijnych np. w zakresie definicji systemów AI. Parlament Europejski przyjął definicję zbieżną z tą uznawaną przez OECD, podczas gdy Rada akceptuje tylko niektóre jej elementy, a poza tym uważa, że w treści tej definicji znajdują się systemy oprogramowania, które nie powinny być w ogóle klasyfikowane jako sztuczna inteligencja.
Kością niezgody z innymi instytucjami są również kwestie klasyfikacji systemów wysokiego ryzyka . Madryt uważa, że liczą się w tym wypadku rezultaty działania systemu, o ile mają wpływ na podejmowanie ważnych decyzji dotyczących obywateli i obywatelek.
Rada Unii Europejskiej pod wodzą Madrytu nie uważa też, aby konieczne były sześciotygodniowe konsultacje, które mieliby odbywać operatorzy systemów wysokiego ryzyka w związku z wymogiem szczegółowych audytów wpływu systemów na prawa podstawowe, zanim zaczną być użytkowane.
Zdaniem Hiszpanii, obowiązek zbadania wpływu na prawa podstawowe narzuca już RODO.
AI Act został przyjęty przez Parlament Europejski 14 czerwca. Pisaliśmy o tym na naszych łamach tutaj .
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*