Polityka i prawo
Hakerzy wciąż aktywni. Włamanie do rosyjskiego ministerstwa i Nestlé
Hakerzy połączonych grup BlueHornet i Against The West przekazali, że udało im się włamać do Ministerstwa Zasobów Naturalnych i Ekologii oraz Rosyjskiej Akademii Nauk (RAN). Na celowniku jest również koncern Nestlé.
Dla potwierdzenia swojego „osiągnięcia” grupa udostępniła screeny z przeprowadzonej operacji. Znajduje się w nich zawartość serwera, na którym wisi strona resortu oraz Instytutu Społeczno-Gospodarczego Rozwoju Ziemi RAN i wszystkie jej zasoby.
„By zrujnować Rosję”
Przypomnijmy, że przedstawiciele BlueHornet i Against The West włączyli się do wojny opowiadając się po stronie Kijowa. W rozmowie z naszym portalem jeden z członków ATW podkreślił, że ich celem jest uniemożliwienie Putinowi przejęcia kontroli nad Ukrainą. Działania grupy koncentrują się nie tylko na rosyjskiej władzy, ale także grupach hakerskich i cyberprzestępczych, które wspierają Moskwę.
Dajcie nam szansę. Pracujemy 24h/7 dni w tygodniu w ramach rotacyjnych zmian, by zrujnować Rosję i jej sojuszników, którzy angażują się w ten przerażający i nieuzasadniony konflikt.
Przedstawiciel Against The West
Przedstawiciel ATW zaznaczył, że do tej pory przeprowadzili wiele cyberataków, wymierzonych w rosyjską infrastrukturę, elektrownie, sieci radiowe, sieci CCTV, stacje telewizyjne, a także inne systemy z różnych sektorów. Ich kampanie dotykają także sojuszników Moskwy. „Jesteśmy dumni ze wszystkich naszych działań” – stwierdził.
Czytaj też
Kooperacja z BlueHornet
Na początku marca doszło jednak do dużych zmian w ATW. Część członków postanowiła „odejść na emeryturę”. Z tego względu podjęto decyzję o bliskiej kooperacji z grupą BlueHornet, aby zapewnić ciągłość działania i możliwość prowadzenia dalszych kampanii wymierzonych w Rosję, ale i Chiny, które także są celem.
Czytaj też
Baza danych Nestlé
Teraz hakerzy mają pracować nad cyberoperacją wymierzoną w Nestlé, czyli giganta branży spożywczej, który zdecydował się kontynuować współpracę z Rosją, co spotkało się z silną krytyką opinii publicznej po stronie Zachodu.
W tym miejscu warto odnotować, że firma po swojej decyzji znalazła się na celowniku nie tylko ATW i BlueHornet, ale także innych ugrupowań. Przykładowo, „kelvinsecurity” opublikowała w sieci wpis, w którym informuje, że udostępniła bazę danych (10GB) rzekomo pochodzącą z Nestlé.
Czytaj też
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.